لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۷ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۳۰

اعتصاب دانش آموزان و دانشجويان در اسپانيا


روز چهارشنبه بيش از يک هزار دانش آموز و دانشجو به خيابان های مادريد هجوم بردند و اعتراض خود را به کاهش بودجه توسط دولت، نشان دادند.

اين تظاهرات که در روز دوم اعتصاب سه روزه دانش آموزان دبيرستان های دولتی برگزار شد، همچنين شاهد حضور دانشجويان دانشگاهی بود که به افزايش شهريه دانشگاه های دولتی و کاهش بورسيه های تحصيلی اعتراض داشتند.

کاهش بودجه بخشی از سياست های رياضت کشانه است که توسط دولت محافظه «کارماريانا راخوی» و در راستای کاهش هزينه های دولت به اجرا گذاشته می شود.

اسپانيا در حال حاضر در اوج بحران يورو قرار دارد و شاهد اعتراضات سراسری عليه دولت راستگرای «راخوی» بوده است.

از عمده نگرانی های مردم اين است که دولت بزودی و برای تحت کنترل درآوردن ميزان بدهی ها، خواستار کمک از ديگر کشورهای اروپا شود.

تأثير منفی کاهش هزينه ها در خدمات اجتماعی و مزايای اجتماعی و بالا بردن ماليات در زندگی مردم منجر به افزايش نارضايتی ها شده است.

اسپانيا در ميان کشورهای اروپا شاهد بيشترين نرخ بيکاری، يعنی حدود ۲۵ درصد، بوده است. همچنين نرخ بيکاری ميان جوانان ١۹ تا ۲۵ سال در اسپانيا به ۵٠ درصد رسيده است که بيشترين ميزان در اتحاديه اروپا است.

بر اساس گزارشی از يونسکو، تعداد دانش آموزان دبيرستانی در اسپانيا که مجبور به ترک تحصيل می شوند، بالاترين نرخ در ميان کشورهای اتحاديه اروپا را دارد.
XS
SM
MD
LG