لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۶ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۳۳

نخست وزیر اسپانیا برکنار شد؛ رهبر حزب سوسیالیست نخست وزیر می‌شود


ماریانو راخوی، نخست‌وزیر برکنار شده با گزینه نخست وزیری دست می دهد.
ماریانو راخوی، نخست‌وزیر برکنار شده با گزینه نخست وزیری دست می دهد.

ماریانو راخوی، نخست‌وزیر اسپانیا که در ماههای اخیر تلاش زیادی برای حل بحران کاتالونیای اسپانیا داشت، با رای عدم اعتماد مجلس برکنار شد و قرار است رهبر یک حزب سوسیالیست جای او را بگیرد.

پارلمان اسپانیا روز جمعه ۱۱ خرداد آقای راخوی را برکنار کرد. مدتهاست که اتهاماتی علیه حزب مردم، حزب آقای راخوی وجود دارد و به همین دلیل بعد از رای عدم اعتماد به وی، نخست وزیر اسپانیا استعفا داد. از روز پنجشنبه زمزمه برکناری وی مطرح شده بود اما راخوی از استعفا قبل از رای گیری خود داری کرده بود.

این نخستین بار است که در تاریخ معاصر اسپانیا، نخست وزیر در مجلس رای عدم اعتماد می گیرد.

حزب سوسیالیست پیشتر خواستار رای عدم اعتماد به نخست وزیر اسپانیا شد که احزاب دیگر به این حزب پیوستند.

با برکناری نخست وزیر اسپانیا، پس از رای گیری نمایندگان، «پدرو سانچز» رهبر حزب سوسیالیست اسپانیا با ۱۷۹ رای مثبت در مقابل ۱۶۹ رای منفی‌ و یک رای ممتنع به عنوان نخست وزیر جدید اسپانیا انتخاب شد و اکنون با امضای حکم او توسط پادشاه «فیلیپ» ششم، او نخست وزیر اسپانیا می شود.

حزب سوسیالیست به رهبری آقای سانچز از اکثریت در پارلمان برخوردار نیست و به همین دلیل به زودی انتخابات در اسپانیا برگزار می شود اما آقای سانچز فعلا از حمایت حزب چپگرای پودموس و احزاب ملی‌ گرای ایالت باسک، حزب چپ جمهوری خواه کاتالونیا، حزب دموکراتیک کاتالونیا، کومپرومیس و جزایر قناری جدید به قدرت رسیده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG