لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۱۲

سیاستمدار اروپایی جان به در برده از سوءقصد، از غرب خواست از «مماشات» با جمهوری اسلامی دست بردارد


آلخو ویدال کوادرس - آرشیو
آلخو ویدال کوادرس - آرشیو

یک سیاستمدار اسپانیایی می‌گوید غرب باید از «مماشات» با جمهوری اسلامی دست بردارد.

آلخاندرو ویدال کوادراس، که بین سال‌های ۱۳۸۸ تا ۱۳۹۳ نایب رئیس پارلمان اروپا بود، در آبان سال گذشته در مادرید مورد سوءقصد قرار گرفت و قویا معتقد است «رژیم ایران» مسئول این اقدام است.

او که بنیانگذار حزب راست افراطی «وُکس» اسپانیا است، به دیلی‌تلگراف گفت که بریتانیا باید به تمامی تجارت با ایران پایان دهد، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را به عنوان یک سازمان تروریستی ممنوع کند و «کمک‌های فوری» به مخالفان حکومت ایران ارسال کند.

ویدال کوادراس، ۷۸ ساله، نوامبر گذشته در حین یک پیاده‌روی هدف حمله مسلحانه قرار گرفت، فک او شکست و گلوله با فاصله کمی از گردن و مغز او، عبور کرد.

طبق این گزارش ویدال کوادراس اکتبر ۲۰۲۲ از سوی حکومت ایران در لیست سیاه تحریم‌ها قرار گرفته بود.

در مجموع پنج نفر به عنوان بخشی از تحقیقات در مورد تیراندازی دستگیر شده‌اند، از جمله یک زن بریتانیایی که هنوز محاکمه نشده‌اند.

به نوشته دیلی‌تلگراف مهاجم فراری تونسی‌تبار این سوءقصد، مظنون به ارتباط با حکومت ایران است و هنوز دستگیر نشده است.

آقای ویدال کوادراس که خود از مخالفان جدایی‌طلبان کاتالونیا در اسپانیا است، جمهوری اسلامی را متهم کرده است که دستور ترور را صادر کرده است زیرا او مخالف صریح جمهوری اسلامی و حامی «شورای ملی مقاومت ایران» است.

مریم رجوی، رئیس «شورای ملی مقاومت ایران»، گروهی مستقر در پاریس که نزدیک به سازمان مجاهدین خلق و از گروه‌های مخالف حکومت جمهوری اسلامی است، روز سه‌شنبه در یک سخنرانی ویدئویی در جلسه‌ای در پارلمان بریتانیا گفت که آن حمله «نشان داد که رژیم آخوندی دشمن خطرناک بشریت است.»

دیلی‌تلگراف می‌گویند پلیس معتقد است تیراندازی به آلخو ویدال کوادراس احتمالا یک سوءقصد به دستور حکومت ایران بوده است.

XS
SM
MD
LG