لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۸ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۴۱

پیروزی سوسیالیست‌ها در انتخابات پارلمانی اسپانیا؛ هیچ گروهی اکثریت لازم را برای تشکیل دولت ندارد


انتخابات پارلمانی اسپانیا با پیروزی حزب سوسیالیست به پایان رسید، اما این حزب دارای اکثریت لازم برای تشکیل دولت نیست. پدرو سانچز، نخست‌وزیر اسپانیا و رهبر این حزب اعلام کرد که به دنبال تشکیل یک دولت ائتلافی است.

در انتخابات پارلمانی اسپانیا که روز یک‌شنبه هشتم اردیبهشت ماه برگزار شد، پنج حزب عمده آرای شرکت‌کنندگان را به خود اختصاص دادند.

پدرو سانچز پیشتر و پس از مخالفت احزاب کاتالونیا با بودجه پیشنهادی دولت، اعلام کرده بود که در اسپانیا انتخابات زودهنگام برگزار می‌شود.

این چهارمین انتخابات سراسری اسپانیا در نزدیک به هشت سال گذشته بود.

از میان ۳۵۰ کرسی پارلمان اسپانیا، حزب سوسیالیست موفق به کسب ۱۲۳ کرسی شد. دو حزب دست راستی مردم (PP) و شهروندان (سیودادانوس) به ترتیب ۶۶ و ۵۷ کرسی کسب کردند. حزب چپ پودموس ۴۲ کرسی به دست آورد.

حزب راست افراطی وکس هم موفق به کسب ۲۴ کرسی در پارلمان شد. این برای نخستین بار از زمان مرگ ژنرال فرانکو است که یک حزب راست افراطی وارد پارلمان اسپانیا می‌شود.

برای تشکیل دولت در اسپانیا، حزب پیروز نیاز به کسب دست‌کم ۱۷۶ کرسی دارد. در حال حاضر هیچ حزب و گروهی موفق به کسب این اکثریت نشده و برای تشکیل دولت باید میان احزاب ائتلاف انجام شود.

پس از پایان انتخابات، رهبر حزب پودموس اعلام کرد که این حزب حاضر به ائتلاف با دیگر گروه‌های چپ‌گرا است. با این حال حتی ائتلاف میان دو حزب سوسیالیست و پودموس (۱۶۵ کرسی) نمی‌تواند اکثریت لازم برای تشکیل دولت را کسب کند.

با این حال ائتلاف احتمالی میان احزاب راست قادر به کسب اکثریت لازم برای تشکیل دولت نیست.

انتظار می‌رود دولت اینده ائتلافی از احزاب چپ و چند حزب کوچک محلی، از جمله احزاب استقلال‌طلب کاتالونیا یا احزابی از منطقه باسک باشد.

در کاتالونیا برای نخستین بار از سال ۱۹۳۰، این حزب «چپ جمهوری‌خواه» بود که موفق به کسب ۱۵ کرسی در پارلمان اسپانیا شد.

مسئله استقلال کاتالونیا، برگزاری رفراندوم استقلال در این منطقه و ادامه بازداشت و محاکمه رهبران گروه‌های استقلال‌طلب این منطقه، از جمله مسایل مهم در این انتخابات بود.

احزاب دست راستی اسپانیا معتقد به برخورد با مسئله استقلال کاتالونیا هستند. حزب وکس حتی به این باور دارد که دولت اسپانیا باید در حال حاضر خودمختاری این منطقه را لغو و کنترل آن را تا اطلاع ثانوی به دست بگیرد.

این احزاب همچنین منتقد نحوه برخورد پدرو سانچز با استقلال کاتالونیا بودند.


https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG