لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱۳ مهر ۱۴۰۱ ایران ۱۶:۴۶

قاضی ارشد اسپانیایی با اتهام سوء استفاده از قدرت روبرو است


دادگاه عالی اسپانیا حکم داده است که مقامات می توانند علیه یک قاضی اسپانیایی اتهاماتی وارد آورند.

انتظار می رود قاضی، بالتاسار گارزون، که به صدور کیفرخواست برای اوسامه بن لادن و آگوستو پینوشه دیکتاتور سابق شیلی مشهور است، به دلیل صدور دستور تحقیق درباره بی رحمی ها و قساوت های جنگ داخلی اسپانیا به سوء استفاده از قدرت و اختیارات متهم است.

حکم دادگاه عالی، راه را برای لوچیانو وارلا، قاضی تحقیق، جهت دنبال کردن اتهامات هموار می کند. وارلا دو سال پیش حکم داد گارزون در سال ۲۰۰۸، زمانی که دستور تحقیقات را صادر کرد، فرمان بخشودگی ملی سال ۱۹۷۷ را «آگاهانه نادیده گرفت.» دادگاه عالی آن حکم را تایید کرد.

تحقیقات گارزون بر ناپدید شدن ده ها هزار نفر غیر نظامی در جریان جنگ داخلی اسپانیا در دهه ۱۹۳۰ و سال ها دیکتاتوری دست راستی ها در پی آن متمرکز بود. با این حال، تحقیقات بعدا کنار گذاشته شد.

گارزون اتهام سوء استفاده از قدرت را رد می کند و انتظار می رود از هر پیگردی تقاضای استیناف کند.

او در صورت محکومیت ممکن است بیش از ۲۰ سال از قضاوت محروم شود.

گارزون به دلیل استفاده از مکتب بحث انگیز جهان شمول بودن حوزه قضایی اسپانیا علیه چهره های بین المللی شهرت جهانی پیدا کرد.

این فلسفه عملی می گوید مرتکبین جرایم شنیع – از جمله شکنجه و تروریسم – می توانند در اسپانیا حاکمه شوند حتی اگر جرم مورد بحث ارتباط مستقیمی به کشور نداشته باشد.

گارزون در سال ۱۹۹۸ از این ماده قانونی برای دستگیری پینوشه در سفری به لندن استفاده کرد. با این حال، بریتانیا حاضر نشد او را تحویل دهد.

گارزون در سال ۲۰۰۳ اوسامه بن لادن را به دلیل حملات تروریستی به آمریکا تحت پیگرد قرار داد.

XS
SM
MD
LG