لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۵۰

آتش بس گروه مسلح و جدایی خواه باسک در اسپانیا


آتش بس گروه مسلح و جدایی خواه باسک در اسپانیا
آتش بس گروه مسلح و جدایی خواه باسک در اسپانیا

گروه مسلح و جدایی خواه اتا-ETA که خواستار استقلال باسک از اسپانیاست، پس از چهار دهه مبارزه مسلحانه، امروز، دوشنبه، از برقراری آتش بس دائم و واقعی خبر داد.

گروه جدایی خواه باسک با اعلام بیانیه ای که در مطبوعات و تلویزیون منتشر شد، این آتش بس را « نشانه پای بندی محکم خود به روند دست یابی به راه حلی دائمی و پایان دادن به درگیری های مسلحانه» دانسته است. با این حال در این اعلامیه به درخواست دولت اسپانیا درمورد تسلیم و تحویل سلاح های گروه به دولت اشاره ای نشده است.

هنوزواکنش نخست وزیر اسپانیا به این بیانیه انتشار نیافته است. خوزه رودریگز زاپاترا همواره گفته است تا زمانی که این گروه سلاح های خود را تحویل ندهند، حاضر به مذاکره با آنان نخواهد بود.

در ماه سپتامبر گذشته گروه اتا آمادگی خود رابرای برقراری آتش بس دائم و یک جانبه اعلام کرده و از امکان انجام اقدامات مساعد دیگر خبر داده بود. دولت زاپاترا این وعده را جدی نگرفت و آن را نوعی عقب نشینی برای خریدن وقت و سازمان دهی دوباره دانست.

اتا در ماه مارس ۲۰۰۶ نیز اعلام آتش بس دائمی کرده بود، اما ۹ ماه بعد مسئولیت انفجار اتومییل بمب گذاری شده ای را که به کشته شدن ۲ نفر در فرودگاه مادرید منجر شد، به عهده گرفت. اتا دلیل این بمب گذاری را دلسردی از عدم پیشرفت مذاکرات صلح با مقام های مادرید اعلام کرده بود.

گروه اتا در نبردهای استقلال خواهانه خود تاکنون جان ۸۳۰ نفر را گرفته است. امریکا واتحادیه اروپا نام گروه اتا را در فهرست سازمان های تروریستی ثبت کرده اند.

XS
SM
MD
LG