لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۰ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۳:۵۸

ورود فضانوردان مقيم ايستگاه بين المللی به کپسول دراگون


کپسول فضايی دراگون - «اژدها» - که مانور خود را به دور ایستگاه فضايی بین المللی انجام داده بود، روز جمعه در ایستگاه فضايی پهلو گرفت.
دراگون محصول شرکت «اسپيس ايکس» آمريکا نخستين فضاپيمای توليد شده در بخش خصوصی است که به ايستگاه فضايی بين المللی سفر کرده است.
ناسا، سازمان ملی هوانوردی و فضايی آمریکا، می گوید دراگون که بدون سرنشین به فضا فرستاده شده بود روز پنجشنبه پرواز آزمایشی خود را در فاصله ٢ و نيم کیلومتری ایستگاه باموفقيت به انجام رساند و سپس روز جمعه توانست در اين مأموريت تاريخی در کنار ايستگاه فضايی پهلو بگيرد. فضانوردان با استفاده از بازوی روباتیک ایستگاه فضايی، کنترل کپسول را بدست گرفتند.
شش فضانورد مقیم ایستگاه روز شنبه موفق شدند در ورودی فضاپيمای پر از بار دراگون را بازکنند. يکی از فضانوردان گفت که داخل کپسول، بويی مانند يک خودرو نو به مشام می رسيد.
کپسول دراگون تا يک هفته به ايستگاه فضايی بين المللی وصل خواهد بود تا خدمه ايستگاه بتوانند بيش از ۵۰۰ کيلوگرم بار و تجهيزات ارسالی را خالی کنند و وسايل مصرف شده را به زمين بفرستند.
باز آلدرين، يکی از اولين فضانوردانی که به ماه رفت، می گويد: الحاق فضاپيمای خصوصی دراگون، نشاندهنده تداوم رهبری آمريکا در فضا است.
پس از بازنشستگی ناوگان شاتل، ناسا، برای حمل بار به فضا، به استفاده از فضاپيماهای «اسپِيس ايکس» و ديگر شرکتهای خصوصی روی آورده است.
برنامه های بعدی این فضاپیما، بردن فضانوردان به ایستگاه فضايی بین المللی است.
XS
SM
MD
LG