لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۹ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۲:۲۰

جان گلن در مراسم پنجاهمين سالگرد سفر کامل يک آمريکايی در مدار زمين


جان گلن در مراسم پنجاهمين سالگرد سفر کامل يک آمريکايی در مدار زمين
جان گلن در مراسم پنجاهمين سالگرد سفر کامل يک آمريکايی در مدار زمين

سازمان ملی فضايی آمريکا - ناسا - پنجاهمين سالگرد اولين سفر کامل يک آمريکايی در مدار زمين را جشن می گيرد. اين سفر به دور مدار زمين در ۲۰ فوريه سال ۱۹۶۲ و به عنوان بخش نهايی پروژه مرکوری ناسا صورت گرفت.

ناسا روز دوشنبه را بمناسبت پنجاهمين سالگرد گردش اولين فضانورد آمريکايی در مدار زمين جشن گرفت. اين موفقيت آمريکا نتيجه پروژه مرکوری ناسا بود که با هدف نهايی فرستادن يک انسان به کره ماه آغاز شد و از سال ۱۹۵۹ تا ۱۹۶۳ برقرار بود.

در ۲۰ فوريه سال ۱۹۶۲، راکتی به فضا پرتاب شد که جان گلن، فضانورد آمريکايی، سرنشين آن بود. او در اين سفر موفق شد طی حدود ۵ ساعت سه دور به دور مدار زمين بچرخد. ماموريت جان گلن در اين راستا صورت گرفت تا عکس العمل های انسان در فضا را مطالعه کند.

جان گلن ۹۰ ساله، هفته پيش در مراسمی در ناسا، گفت: چيزهايی هست که هميشه درون انسان باقی می ماند و آنقدر ذهنی هستند که نمی شود بيانشان کرد. مثلا احساسی که از اشياء در فضا گرفتم و ديدن زمين از دور و اينکه چقدر از آنچه ديگران تا آن موقع ديده بودند، متفاوت بود.

در اين مراسم اسکات کارپنتر۸۶ ساله، تنها عضو زنده پروژه مرکوری، گفت: ما از زمان پرواز جان گلن خيلی جلوتر آمديم و چيزهای زيادی ياد گرفتيم.

جان گلن اولين کسی نبود که در مدار زمين چرخيد. يک سال پيش از او يوری گاگارين، فضانورد شوروی سابق، موفق شد يک بار به دور زمين بچرخد و عنوان نخستين انسانی را که به فضا رفت، از آن خود سازد.

جان گلن که چهار دوره به عنوان سناتور اوهايو خدمت کرده، قرار است در نشستی که آينده ناسا را بررسی خواهد کرد شرکت کند. گلن همچنين مخالف پايان دادن برنامه سفرهای رفت و برگشت شاتل فضايی آمريکا بود که آخرين مأموريتش سال پيش صورت گرفت. در حال حاضر فضانوردان آمريکايی برای سفر به فضا ازامکانات روسيه کمک می گيرند، و آمريکا نيز به سرمايه گذاری در فضاپيماهای ساخت بخش خصوصی کمک می کند.

XS
SM
MD
LG