لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۴۶

فضاپیمای آتلانتیس برای همیشه به زمین بازگشت


فضانوردان پس از فرود آمدن در مرکز فضایی کندی در ایالت فلوریدا. ۲۱ ژوئیه ۲۰۱۱
فضانوردان پس از فرود آمدن در مرکز فضایی کندی در ایالت فلوریدا. ۲۱ ژوئیه ۲۰۱۱

فضاپیمای آتلانتیس در مرکز فضایی کندی در ایالت فلوریدا فرود آمد و به برنامه ۳۰ ساله ماموریت های فضایی آمریکا به پایان داد.

آتلانتیس با چهار فضانورد، روز پنجشنبه پیش از ساعت ۱۰ به وقت محلی به زمین نشست. شرایط عالی هوا و جمعیتی بالغ بر صدها نفر از بازگشت شاتل استقبال کرد.

کریستوفر فرگوسن، فرمانده آتلانتیس گفت شاتل پس از بیش از ۳۰ سال خدمت به جهان، به تاریخ پیوست. وی یادآور شد که شاتل شیوه نگاه به جهان و افلاک را دگرگون ساخته است.

ماموریت ۱۳ روزه آتلانتیس به سی و سومین و آخرین پرواز آن پس از ۲۶ سال پایان داد. آتلانتیس، چهارمین شاتل در ناوگان ناسا، برای نخستین بار در اکتبر ۱۹۸۵ به فضا پرواز کرد. بیش از ۲۰۰ بار مدار زمین را دور زد و بیش از ۸ میلیون و ۵۰۰ هزار کیلومتر سفر کرد.

خدمه شاتل روز سه شنبه پس از دیداری هشت روزه از ایستگاه بین المللی فضایی جدا شدند. آنان تدارکاتی را که برای یک سال کافی است تحویل داده و زباله ها و تجهیزات مصرف شده را به زمین بازگرداندند.

آتلانتیس و شاتل های دیگر، بازنشسته خواهند شد و در معرض تماشای عموم قرار خواهند گرفت. هرچند سازمان ملی هوانوردی و فضایی آمریکا قصد دارد از راکت های پرتاب سنگین برای فرستادن فضا نوردان به یک سیاره و سرانجام به مریخ استفاده کند، اما برای ده سال آینده وسیله ای جهت بردن انسان به فضا نخواهد داشت.

XS
SM
MD
LG