لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳۱ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۵۵

انتخاب دو فضانورد برای ماموريت يک ساله در فضا


ایستگاه فضایی بین المللی
ایستگاه فضایی بین المللی
آژانس های فضانوردی آمریکا و روسیه دو فضانورد را برای ماموریت یک ساله در ایستگاه فضایی بین المللی انتخاب کرده اند. اسکات کلی، فضانورد آمريکايی و میخائیل کونیيکو فضانورد روسی در بهار سال ۲۰۱۵ ميلادی بوسيله موشک روسی سايوز به آزمایشگاه اين ايستگاه بين المللی که در مدار زمين قرار دارد فرستاده می شوند و ۱۲ ماه بعد به قزاقستان برمی گردند.

این ماموریت شامل جمع آوری اطلاعات علمی درمورد اثرات و تطبيق بدن انسان به بی وزنی و شرایط دیگر در فضا می شود. این اطلاعات برای کمک به کاهش خطرات مرتبط با ماموریت های آینده دراز مدت، جهت بررسی کره ماه، شهاب های آسمانی و در نهایت، سياره مریخ، مورد استفاده قرار خواهد گرفت.

خدمه معمولا به مدت کمتر از شش ماه به ایستگاه فضایی بین المللی فرستاده می شوند. اطلاعات گردآوری شده از ماموريت های انجام شده، درک و بینش کلی نسبت به اثرات جاذبه کم بر روی تراکم استخوان، توده عضلانی، قدرت، بينايی و دیگر جنبه های فیزیولوژی انسان را تکمیل کرده اند. این اقامت يک ساله برای تجزیه و تحلیل بیشتر از این اثرات و روند آنها مورد استفاده قرار خواهد گرفت.

چنین ماموریت طولانی بی سابقه نخواهد بود. يک فضانورد روسی حدود ۴۳۸ روز متوالی را در ایستگاه فضای میر از ماه ژانویه ۱۹۹۴ تا ماه مارس ۱۹۹۵ به سر برد.

کلی و کونیيکو، که در ماموریت های قبلی با هم کار کرده اند، آموزش برای اين ماموریت را در اوایل سال آینده آغاز خواهند کرد. هر دو فضانورد تاکنون بیش از ۱۷۶ روز را در فضا بسر برده اند.
XS
SM
MD
LG