لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۰۰

بازگشت سالم سه فضانورد از ایستگاه بین المللی فضایی پس از ۱۱۵ روز ماموریت


تیم آژانس فضایی روسیه در قزاقستان در حال کمک به فضانورد آمریکایی، کیت روبینز - ۳۰ اکتبر ۲۰۱۶
تیم آژانس فضایی روسیه در قزاقستان در حال کمک به فضانورد آمریکایی، کیت روبینز - ۳۰ اکتبر ۲۰۱۶

سه فضانورد پس از ماموریت ۱۱۵ روزه در ایستگاه بین المللی فضایی سالم به زمین بازگشتند.

خانم کیت روبینز، فضانورد آمریکایی برای نخستین بار موفق به تعین توالی DNA در فضا شد. کیت روبینز، به همراه تاکویا اونیشی از ژاپن و آناتولی ایوانشین از روسیه صبح روز یکشنبه در نزدیکی جزقازغان واقع در قزاقستان فرود آمدند.

این سه فضانورد، کیت روبینز از ناسا، تاکویا اونیشی از ژاپن، و آناتولی ایوانیشین از روسیه، حدود ۴ ماه در شرایط بی وزنی فضا سپری کرده بودند. به همین دلیل، پس از فرود کپسول سیوز آنها باید مدتی در لباس و صندلی های مخصوص می نشستند تا بدن آنها به شدت جاذبه زمین عادت کند. پس از آن نیز به چادر پزشکی ویژه انتقال داده شدند تا از وضعیت سلامت آنها اطمینان حاصل شود.

کیت روبینز فضانورد ناسا در زمان ماموریت فضایی با موفقیت تعیین توالی نمونه هایی از دی.ان.ای موش، ویروس و باکتری را انجام داد.

سازمان دولتی ناسا در آمریکا می گوید این آزمایش می تواند به شناسایی میکروب های خطرناک احتمالی در ایستگاه فضایی بین المللی و تشخیص بیماری ها کمک کند.

کپسول ورود به زمین به گونه ای ساخته شده که بتواند فازهای مختلف وارد شدن به جو زمین را با موفقیت طی کند. آز آنجایی که این کپسول باید از فضای نسبتا خالی با سرعتی بالا وارد جو زمین شود، در نتیجه اصطکاک گرمای زیادی ایجاد می شود که بدنه کپسول باید در مقابل آن مقاومت کند.

زمان سفر بازگشت به زمین برای این سه فضانورد، از زمانیکه کپسول از بدنه ایستگاه فضایی بین المللی جدا شده تا زمانیکه روی زمین فرود آید، سه ساعت و نیم طول کشیده است.

هنوز دو فضانورد روس و یک فضانورد آمریکایی که ۲۲ اکتبر وارد ایستگاه بین المللی فضایی شدند، در آنجا حضور دارند.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG