لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۸:۲۶

راز کهکشان مرده در نزدیکی راه شیری


در حاشیه کهکشان راه شیری، کهکشان کوچکی وجود دارد به نام تریانگولوم ۲ که فقط هزار ستاره دارد. در مقایسه با حدود ۱۰۰ میلیارد ستاره در کهکشان ما، روزهای ستاره سازی آن تمام شده است، و در حال مرگ است. اما تریانگولوم ۲ ممکن است راز تاریکی داشته باشد، که آن را به عنوان جالب ترین شهر ارواح در فضا مطرح می کند.

در گزارشی که در نشریه فیزیک کیهانی منتشر شده است، گفته می شود ناحیه نزدیک این کهکشان ممکن است بالاترین تراکم ماده سیاه را که تاکنون در داخل یک کهکشان پیدا شده داشته باشد. پژوهشگران می گویند ماده دیده نشده اسرار آمیز، ممکن است مسئول پائین بودن شمار ستاره های تریانگولوم ۲ باشد.

ماده تاریک، اشاره به ماده ای است که هنوز دیده نشده و ثقلی که ستارگان برای چرخیدن در شتابی مشخص نیاز دارند به نحوی که متلاشی نشوند را فراهم می کند. اما حتی در حالی که این ماده در شکلی مستقیم دیده نشده است، دانشمندان می توانند از چگونگی آن بر اساس آثاری که بر شکل های عادی تر و قابل مشاهده ماده دارد، آگاه شوند.

امکان دارد کهکشان عجیب به اندازه ای که اندازه گیری های جدید نشان می دهد بزرگ نباشد. یک گروه پژوهشی دیگر اظهار نظر کرده است که راه شیری کهکشان کوچک را از بین می برد. پژوهشگران درباره چنین امکانی تحقیق می کنند، اما امیدوار هستند نشان دهند که تریانگولوم ۲ به راستی پر از ماده تاریک است.

در چنین صورتی، کهکشان ممکن است بهترین نامزد برای تلاش کیهان شناسان جهت یافتن اشعه گاما، که برخی از ذرات ماده تاریک هنگام آمیختن با یکدیگر تولید می کنند، باشد.

XS
SM
MD
LG