لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۳۵

فرماندهی فضایی ایالات متحده در بحبوحه تهدیدهای فزاینده چین و روسیه راه‌اندازی شد


بخش انگلیسی صدای آمریکا - «فرماندهی فضایی ایالات متحده» برای دفاع از «برتری عالی» نظامی آمریکا پنج شنبه به طور رسمی راه اندازی شد.

پرزیدنت ترامپ در مراسم تاسیس این مرکز گفت: «این روزی تاریخی برای به رسمیت شناختن مرکزیت فضا در امنیت ملی و دفاع آمریکا است.»

ارتش آمریکا امیدوار است این فرماندهی جدید دفاع از منافع آمریکا در فضا را بهبود ببخشد.

این فرماندهی در بحبوحه تخاصم فزاینده روسیه و چین، تاسیس می شود.

رئیس جمهوری آمریکا در سخنانی در کاخ سفید گفت: «کشورهای طرف تخاصم ما با استفاده از فناوری های جدید از مدار زمین بهره‌برداری تسلیحاتی می کنند و ماهواره های آمریکایی را، که هم برای عملیات در میدان های نبرد و هم برای زندگی ما در کشور حیاتی هستند، هدف می‌گیرند.»

وزیران دفاع ایالات متحده سال‌ها است که از ضرورت افزایش قابلیت های دفاعی در فضا صحبت می کنند.

«فرماندهی فضایی» یازدهمین فرماندهی رزمی ارتش ایالات متحده است. هر یک از این فرماندهی ها یا حوزه ای جغرافیایی را در بر می گیرد یا ماموریتی کاربردی را برعهده دارد.

ارتش ایالات متحده در گذشته نیز یک «فرماندهی فضایی» داشت؛ اما آن فرماندهی در سال ۲۰۰۲ منحل و کارکرد آن به یک مرکز دوباره سازماندهی شده تحت عنوان «فرماندهی راهبردی ایالات متحده» منتقل شد.

مارک اسپر، وزیر دفاع آمریکا، گفت: «فرماندهی فضایی ایالات متحده، به مثابه یک فرماندهی رزمی یکپارچه، گام مهم بعدی به سوی ایجاد یک نیروی فضایی مستقل، یک نیروی مضاعف نظامی، است.»

نیروی فضایی می تواند اولین شاخه نظامی جدید ارتش آمریکا از زمان تشکیل «نیروی هوایی» باشد که به فاصله کوتاهی پس از جنگ جهانی دوم راه اندازی شد.

اما تشکیل یک نیروی فضایی مستلزم تصویب و تامین بودجه در کنگره ایالات متحده است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG