لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۱۳

کره‌جنوبی مشغول آزمایش نفت فوق سبک آمریکا برای جایگزینی نفت ایران است


عکس از آرشیو
عکس از آرشیو

کره‌جنوبی مشغول آزمایش استفاده از نفت فوق سبک ایالات متحده و بررسی امکان جایگزینی آن با نفت ایران است.

رویترز به نقل از منابع خود گزارش داده است که کره‌‌جنوبی با توجه به نامعلوم بودن تمدید معافیت تحریم‌ نفتی ایران، تصمیم گرفته است نفت فوق سبک آمریکا را برای استفاده در صنایع خود امتحان کند.

کره‌جنوبی از جمله بزرگ‌ترین مشتریان نفت ایران و یکی از هشت کشوری است که از تحریم نفتی ایران معاف شده است. با این حال و با توجه به این‌که مشخص نیست این معافیت‌ها تمدید شوند یا خیر، تلاش خود را برای جایگزینی نفت ایران آغاز کرده است.

حتی در صورتی که کره‌جنوبی مجددا از معافیت از تحریم نفتی ایران برخوردار شود، باید میزان خرید نفت از ایران را به میزان ۵ تا ۲۵ درصد کاهش دهد.

مقام‌های ایالات متحده پیش از این گفته بودند که قصد آن‌ها رساندن فروش نفت ایران به صفر است. اما هنوز برخی کشورها از جمله چین، هند، ژاپن، کره جنوبی و ترکیه برای خرید نفت از ایران از تحریم های ایالات متحده معاف شده‌اند. دلیل این مساله حفظ تعادل بازار نفت عنوان شده است.

پیشتر برایان هوک، نماینده ویژه امور ایران در وزارت خارجه آمریکا گفته بود: «به هشت کشوری که از ایران واردات نفت داشتند معافیت دادیم. سه تا از آن‌ها به صفر رسانده‌اند. با توجه به پیش‌بینی از بازار نفتی ۲۰۱۹ که می‌گوید عرضه بیشتر از تقاضا خواهد بود، فکر می‌کنیم بتوانیم به آن هدف برسیم ولی هنوز در مورد معافیت از مجازات تصمیم نگرفته‌ایم و هنوز یک ماه دیگر از آن مانده است.»‌

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG