لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۴ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۲۶

موفقیت جشنواره سالیانه فیلم و موسیقی «جنوب در جنوب غربی »شهر آستین در ایالت تکزاس


موفقیت جشنواره سالیانه فیلم و موسیقی «جنوب در جنوب غربی »شهر آستین در ایالت تکزاس
موفقیت جشنواره سالیانه فیلم و موسیقی «جنوب در جنوب غربی »شهر آستین در ایالت تکزاس

شهر آستین در ایالت تکزاس به «مرکز موسیقی زنده جهان» معروف است. هرسال در نیمه ماه مارس به مدت ۱۰ روزاین مسئله جنبه واقعیت پیدا می کند. زمانی که فستیوال معروف «جنوب در جنوب غربی» که شامل چند جشنواره گوناگون از جمله یک جشنواره فیلم و موسیقی است دراین شهر آغازمی شود، هزاران تن از سراسر کشور برای شرکت در آن به شهر«آستین» هجوم می آورند.

در فستیوال امسال باب اشنایدر و اعضای گروه ۱۰ نفره او بیش از ۱۰ جایزه مختلف از جمله جایزه بهترین آلبوم و بهترین موزیسین سال را به دست آوردند و یکی از ترانه های اشنایدربه نام «چهل سگ مثل رومئو و ژولیت» عنوان بهترین ترانه سال را به دست آورد. جوایز این فستیوال طی مراسمی در آخرین روز و دربخش موسیقی این جشنواره به برندگان آن اهدا می شود.

جشنواره «جنوب در جنوب غربی» کار خود را از سال ۱۹۸۷ آغاز کرده و هدف آن جلب توجه دست اندرکاران صنعت موسیقی آمریکا به استعدادهای موسیقی برخاسته از ایالت تکزاس بوده است. امروزه آهنگسازان، هنرمندان و نوازندگان موسیقی از همه نقاط جهان به آستین می آیند تا ضمن ارائه هنرهای خود برای علاقمندان، توجه دی جی های رادیویی، شرکت های ضبط صفحه، منتقدین و دیگر دست اندرکاران صنعت موسیقی حرفه ای را به خود جلب کنند.

هرسال حضور هنرمندان بین المللی در این فستیوال آمریکایی وتکزاسی بیشتر و چشمگیرتر می شود. در جشنواره امسال بیش از ۶۴۲ هنرمند از ۵۲ کشورجهان شرکت کرده و دست به اجرای برنامه زدند. یکی ازهنرمندان شرکت کننده در جشنواره موسیقی امسال«نیکا» موسیقی دان اهل نیجریه بود که برای تبلیغ آلبوم تازه خود به نام «جنگل سیمانی» به این فسیتوال آمده بود. این خواننده علیرغم بیماری آنفلوآنزا بر روی صحنه آمد و بخش هایی از آلبوم تازه خود که به شیوه «آفروپاپ» ساخته شده را برای حاضران اجرا کرد.

درشرایطی که بسیاری از برنامه ها و سازمان های فرهنگی و هنری دچار رکود اقتصادی شدیدی هستند، فستیوال جنوب درجنوب غربی، بیش از سال های گذشته از موفقیت برخوردار بوده است. فستیوال امسال تعدادی بالغ بر۱۳ هزار تماشاگر یعنی ۱۱ درصد بیشتر از سال پیش تماشاگر داشته است. بخش فستیوال سینمایی این جشنواره نیزامسال تعداد تماشاگرانی به مراتب بیشتر از سال های گذشته را به خود جلب کرده است.

اثرات مثبت اقتصادی که برگزاری این فستیوال برای مردم و شرکت های تجاری مختلف شهر آستین داشته است چشمگیرو قابل توجه است. درسال ۲۰۰۹ این جشنواره مبلغ ۹۹ میلیون دلار سرمایه به شهر آستین سرازیرکرد وبه نظرمی رسد که عواید سال ۲۰۱۰ به نسبت بیش از این و بالای۱۰۰ میلیون دلار خواهد بود. این مبلغ شامل فروش هتل ها، رستوران ها و یک شرکت صفحه پرکنی محلی شهر آستین به نام «واترلو» می باشد.

شرکت صفحه پرکنی «واترلو» که به خاطر ضبط و انتشار موسیقی موسیقی دانان و گروه هایی از کشورهای مختلف جهان شناخته شده است، در طول مدت فستیوال، محل وسیع پارکینگ خود را تبدیل به یک محل برگزاری کنسرت می کند. امسال بیش از ۲۵ گروه موسیقی مختلف علاوه براجرای برنامه در این محل، نسخه هایی از سی دی های خود را در همین محل برای علاقمندان امضا کردند. ازچهره های معروفی که دراین بخش از فستیوال حضور داشتند باید از «چیپ تریک» ستاره قدیمی راک اند رول و«جان هیات» یکی دیگر ازچهره های معروف این موسیقی نام برد.

جان هیات، درچند برنامه مختلف درطول فستیوال ظاهرشد تا تازه ترین سی دی خود به نام «جاده باز» را معرفی کند.

علاوه برازدیاد تعداد جمعیت شرکت کننده در این جشنواره ها، تعداد موزیسین هایی که در آن به اجرای برنامه می پردازند نیز افزایش یافته است. در طول ۲۴ سال گذشته بیش از۲۰۰۰ خواننده، آهنگساز و نوازنده در این جشنواره شرکت کرده و در اماکن مختلف آن به اجرای برنامه پرداخته اند.

علاوه برگروه های معروف و سرشناس، گروه های تازه کار و گمنام نیز از سراسر مناطق مختلف ایالات متحده و جهان به شهر آستین هجوم می آورند تا در طول دوران جشنواره در خیابان ها، پس کوچه ها، حیات خلوت ها، محوطه جلوی مغازه ها، کافه های کوچک و بالاخره هرجایی که می توانند دیده شوند برنامه هایی را برای رهگذران اجرا کنند.

در نخستین روز جشنواره موسیقی «جنوب در جنوب غربی» خبر درگذشت «الکس چیلتون» آهنگساز و ترانه سرای آمریکایی که قرار بود به همراه گروه خود«بیگ استار» Big Star به اجرای برنامه بپردازد اعلام شد که در ۶۰ سالگی درشهر محل زندگی خود، نیواورلیان به علت حمله قلبی درگذشت. دوستان و همکاران چیلتون تصمیم گرفتند که جای خالی او را پرکرده و برنامه دست جمعی به نفع خانواده او اجرا کنند.

دراین برنامه «مایک میلز» از گروه REM، ام وارد، ایمی اسپیس و دیگران به همراه اعضای گروه چیلتون فقید آهنگ ها و ترانه های او را اجرا کردند.

XS
SM
MD
LG