لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۸ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۳:۳۵

تلاش آمريکا برای توانمندسازی دولت نوپای سودان جنوبی


تلاش آمريکا برای توانمندسازی دولت نوپای سودان جنوبی
تلاش آمريکا برای توانمندسازی دولت نوپای سودان جنوبی

سودان جنوبی جديدترين کشور مستقلی است که در تابستان سال ۲۰۱۱، شش سال پس از توافق تاريخی که به چند دهه جنگ داخلی خاتمه داد، تشکيل شد. آمريکا از طرح ها و پيشنهادهای دولت جديد در اين کشور نوپا که می خواهد محيط مناسبی برای سرمايه گذاری خصوصی ايجاد کند، پشتيبانی کرده است.

آمريکا در تاريخ تشکيل کشور جديد سودان جنوبی حضور داشته است. ابتدا کمک های بشردوستانه برای قربانيان جنگ داخلی فراهم می کرد، سپس در گفتگوهای صلح، ميانجيگری کرد و نهايتاً از همه پرسی که شرايط را برای تشکيل کشور جديد در منطقه بوجود آورد، حمايت کرد. اما، تعهد آمريکا در قبال سودان جنوبی در اين مرحله خاتمه نيافت. آمريکا تلاش می کند يک دولت ماندگار در اين کشور تاسيس شود و زمينه برای رشد اقتصادی اين کشور نوپا فراهم شود.

هيلاری کلينتون، وزير امور خارجه آمريکا، در کنفرانسی که اخيراً برای بررسی شرکت فعال آمريکا در سودان جنوبی برگزار شد، قول داد ايالات متحده به حضور در منطقه ادامه دهد و گفت: کار زيادی بايد انجام شود که قول استقلال به پيشرفت های مشخص بيانجامد. ما بايد برای حفظ صلح و امنيت همکاری کنيم. اين ها پيش شرط های توسعه موفق در هر کشوريست.

رهبران سودان جنوبی در اين کنفرانس، طرح توسعه بلندمدت در کشور خود را ارائه دادند و طرح های دولت جديد در خصوص مسئوليت پذيری، به ويژه در اداره درآمدهای نفتی و سياست های کليدی در رفع کمبود نيروی انسانی را پيشنهاد کردند. آن ها همچنين به شرايطی اشاره کردند که برای فراهم آوردن محيط مناسب سرمايه گذاری خصوصی، بوجود خواهند آورد.

آمريکا به دولت سودان جنوبی برای گذار از اين دوره انتقالی کمک خواهد کرد. دوره ای که دولت آن کشور بتواند به نيازهای مردم پاسخ دهد. آمريکا می خواهد به دولت سودان جنوبی کمک کند در برقراری صلح و رشد اقتصادی بر پايه کشاورزی و ارائه خدمات از جمله آموزش و بهداشت موفق شود.

XS
SM
MD
LG