لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۰ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۳:۳۷

اختلاف نظر جدی در برنامه مالِما و زوما برای آينده آفريقای جنوبی


اختلاف نظر جدی در برنامه مالِما و زوما برای آينده آفريقای جنوبی
اختلاف نظر جدی در برنامه مالِما و زوما برای آينده آفريقای جنوبی

جوليوس مالِما، رهبر اتحاديه جوانان در کنگره ملی آفريقای جنوبی، يک روز پس از محکوم شدن در اولين جلسه انضباطی، روز سه شنبه در جمع گروهی از هواداران خود در ژوهانسبورگ سخنرانی کرد.

مالِما سياستمدار ۳۰ سالۀ اهل آفريقای جنوبی است و خواهان ملی شدن معادن و صنايع مادر، و سلب مالکيت سفيد پوستان از بانکها و صنايع کشاورزی در آفريقای جنوبی است.

جوليوس مالما بعد از يک صبح پرتنش ميان هوادارانش با نيروهای پليس، در مقابل مقر حزب کنگره ملی، جمعيت را به آرامش دعوت کرد و گفت نبايد به پليس يا روزنامه نگاران حمله کنند.

مالما در جريان سخنرانی خطاب به طرافدارانش گفت: افراد هميشه می آيند و می روند، اما آنچه باقی می ماند، کنگره ملی آفريقا است، بنابراين نبايد پرچم کنگره را به آتش بکشيد، اين پرچم هويت ماست. ما اگر سياه هستيم، سبز يا زرد، فرقی نمی کند هميشه بايد به پرچم خود افتخار کنيم. ما به خاطر عشق به کنگره ملی آفريقا در اينجا جمع شده ايم. شما در اين شرايط دشوار برای ابراز حمايت از رهبر و حتی شخص رييس جمهوری تان در اينجا گرد آمده ايد. بياييد از خود شکيبايی نشان دهيم. ما در همينجا، به عنوان رهبری اتحاديه جوانان خشونت را محکوم می کنيم.

جاکوب زوما، رييس جمهوری آفريقای جنوبی با وجوديکه با حمايت چهره هايی چون مالما به قدرت رسيد، در ماههای اخير به ويژه به مالما به چشم رقبای بالقوه خود می نگرد. از اين رو به نظر می رسد، زوما با توبيخ مالما دست به قمار خطرناکی زده است. مالما در صورت محکوم شدن در دومين جلسه انضباطی اش به احتمال زياد سالها از حق رهبری اتحاديه جوانان محروم خواهد شد.

اين جلسات به همان اندازه که برای مالما سرنوشت ساز است، برای زوما نيز اهميت حياتی دارد. زوما اميدوار است در انتخابات درون حزبی کنگره ملی در سال ۲۰۱۲ بار ديگر رهبری حزب را در دست گيرد، اما اعضای حزب معتقدند مالما، فردی بلندپرواز و مصمم به کسب بالاترين قدرت در صحنه سياسی کشور است.

XS
SM
MD
LG