لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۳:۲۶

سازمان ملل: فرار بيش از ۲۰۰ هزار نفر از سودان


سازمان ملل متحد اعلام کرد که بیش از ۲۰۰ هزار نفر از خشونتها در ايالات « نيل آبی» و «کردفان جنوبی» در سودان فرار کرده اند.

مارتين نسيرکی، سخنگوی سازمان ملل متحد، به خبرنگاران در نيويورک گفت: آورگان به اردوگاه هایی در اتیوپی و سودان جنوبی پناه آورده اند و بیش از نیمی از آنها نیاز به کمک دارند.

در هفته های اخیر حدود ۳۵ هزار نفر از مناطق جنگ زده سودان بدليل فرار و مصون ماندن از جنگ بین شورشیان و نیروهای دولتی آن کشور به سودان جنوبی پناه آورده اند.

به طور فزاینده ای، آورگان دچار سوء تغذیه، خسته و بیمار به اردوگاه های پر ازدحام پناه می آورند. آژانس های کمک رسانی می گویند ذخيره آب آشاميدنی اين اردوگاه ها می تواند ظرف هفته آينده تمام شود. اين در حالی است که با فرا رسيدن فصل بارندگی، امکان قطع دسترسی به نيازمندان وجود دارد.

فقدان آب و مواد غذایی به مشکلات کم شدن آب بدن و سوء تغذیه حاد کودکان افزوده است. گروه پزشکان بدون مرز اعلام کرد که فقدان سرپناه و پشه بند باعث وقوع مواردی از مالاریا و بیماری های تنفسی شده است.

سودان جنوبی در ماه ژوئیه سال گذشته از سودان جدا شد ولی دو کشور بر سر علامت گذاری مرزی، درآمد نفت، و وضعیت اتباع در قلمرو یکدیگر با هم اختلاف دارند.
XS
SM
MD
LG