لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۱۰

رئیس جمهوری سودان جنوبی توافق صلح را امضا نکرد


رئیس جمهوری سودان جنوبی از امضای توافق صلح سر باز زد
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:02:23 0:00

سلوا کییر رئیس جمهوری سودان جنوبی از امضای توافق صلح به دست آمده که هدف آن پایان بخشیدن به جنگ داخلی بیست ماهه این کشور است، امتناع ورزید.

بر پایه آمار سازمان ملل متحد جنگ داخلی موجب آوارگی بیش از دو میلیون تن از شهروندان این کشور شده و بیش از هفتصد هزار تن آنان به خارج از این کشور کوچ کرده اند.

حدود ۲۰۰ هزار تن نیز در اردوگاههای سازمان ملل متحد در این کشور اسکان داده شده اند.

میانجیان صلح بین دولت سودان جنوبی و شورشیان این کشور که در شهر آدیس آبابا پایتخت اتیوپی گردهم آمده اند می گویند که آقای کییر به آنها گفته که او پیش از امضای توافق صلح به دست آمده به دوهفته زمان نیاز دارد تا به کشور خود برود و با گروههای سیاسی مشورت کند.

ریک ماشار رهبر شورشیان این کشور می گوید که وی از این تصمیم آقای کییر شگفت زده شده است: «از نظر من دلیلی برای درخواست وقت اضافی وجود ندارد. توافق به دست آمده برای او خوب است زیرا مشارکت قدرت در همه سطوح وجود خواهد داشت.»

توافق روز دوشنبه به دست آمد و توسط آقای ماچار و رهبر حزب حاکم در سودان جنوبی امضا شد. اما بدون امضای آقای کییر این توافق اجرا نخواهد شد.

این تصمیم آقای کییر جدیدترین ضربه به دستیابی به صلح در سودان جنوبی است. گفتگوهای میانجگری تحت نظارت کشورهای شرق آفریقا و کشورهایی مانند ایالات متحده و چین صورت گرفت.

جان کربی سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا گفت که با این تصمیم آقای کییر، واشنگتن سخت گیریهای سیاسی فزاینده‌ای علیه دولت سودان جنوبی اعمال خواهد کرد.

سودان جنوبی از دسامبر ۲۰۱۳ به دنبال بروز اختلاف بین آقای کییر و ماشار معاون رییس جمهوری، درگیر جنگ داخلی است.

XS
SM
MD
LG