لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۳:۱۸

سودان جنوبی استقلال خود را جشن گرفت


سودان جنوبی استقلال خود را جشن گرفت
سودان جنوبی استقلال خود را جشن گرفت

جدید ترین کشور جهان، سودان جنوبی، روز شنبه استقلال خود را با مراسمی در جوبا - پایتخت - جشن گرفت.
هنگامی که سربازان پرچم جدید سودان جنوبی را برافراشتند و پرچم شمال را پایین کشیدند، صدها هزار نفر غریو شادی سردادند.
حاضران همچنین اعلام رسمی استقلال و آرزوهای خوب شماری از شخصیت ها ، از جمله عمر البشیر رییس جمهوری سودان شمالی را شنیدند.
جمهوری سودان جنوبی نیمه شب بوقت محلی به جدید ترین کشور جهان تبدیل شد. ساکنان جوبا با برگزاری مراسمی در خیابان ها جشن گرفتند.
جشن با مراسمی در وزرشگاه جان گرنگ ادامه یافت - او نیروهای جنوب سودان را در جریان جنگ داخلی طولانی شمال و جنوب فرماندهی می کرد.
آخرین سخنران، «سالوا کی ایر» رییس جمهوری سودان جنوبی بود. او از کشورهای و گروه هایی که به تغذیه و آموزش مردم جنوب سودان در طول مناقشه کمک کردند سپاسگزاری کرد و گفت سودانی های جنوب باید ببخشند اما رنج هایی را که تحمل کردند هرگز از یاد نخواهند برد.
کی ایر خواهان صلح شد و گفت اعضای قبایل کشور او نخست باید خود را ساکنان سودان جنوبی ببینند. او همچنین بخشودگی برای میلیشاهایی را که در ماه های اخیر با دولت سودان جنوبی جنگیدند اعلام داشت.
مردم جنوب سودان در یک همه پرسی در ژانویه به جدایی از شمال رای دادند. همه پرسی بخشی از قرار داد صلح سال ۲۰۰۵ بود که به جنگ داخلی سودان پایان داد.
تاکنون همسایه شمالی سودان جنوبی آنرا برسمیت شناخته است. مصر و آمریکا نیز آنرا روز شنبه برسمیت شناختند.
اعلامیه استقلال سودان که به تصویب پارلمان جنوب رسید، خواهان یک نظام حکومتی است که به قانون، عدالت، دمکراسی و حقوق بشر پای بند باشد و به گوناگونی احترام بگذارد.
سوزان رایس، نماینده آمریکا در سازمان ملل متحد و سرپرست هیات اعزامی آمریکا، در سخنانی در جوبا گفت آینده سودان جنوبی به نهادهای دولتی نیرومند که از فساد عاری باشند بستگی دارد.
در زمینه جشن های روز شنبه، چالش های فراوانی در برابر ملت جدید قرار خواهد داشت.
سودان جنوبی با خشونت مرگبار قبیله ای و شورشیان دست بگیریبان بوده است و اختلافات با شمال بر سر مرزها و تقسیم درآمد نفت برطرف نشده است.

XS
SM
MD
LG