لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۵۸

آمریکا سودان جنوبی را به رسمیت شناخت


آمریکا سودان جنوبی را به رسمیت شناخت
آمریکا سودان جنوبی را به رسمیت شناخت

آمریکا جمهوری سودان جنوبی را برسمیت شناخته است.

پرزیدنت باراک اوباما روز شنبه در بیانیه ای گفت مفتخر است که شناسایی دیپلماتیکی سودان جنوبی را اعلام کند، و افزود استقلال سودان جنوبی یک «دستاورد تاریخی» است که نشان می دهد «طلوع جدیدی پس از جنگ» امکان پذیر است. پرزیدنت اوباما عهد کرد شریک مردم سودان جنوبی باشد در حالی که «کشور جدید خود را می سازند» و برای به وجود آوردن امنیت و توسعه و شکل گرفتن دولتی که پاسخگوی مردم باشد کار کند. آقای اوباما از شمال و جنوب سودان خواست قرارداد صلح سال ۲۰۰۵ را که به جنگ داخلی بین آنها پایان داد کاملا رعایت کنند و برای حل مساله منطقه نفتخیز «آبیه» به گفت و گو بنشینند. رییس جمهوری آمریکا همچنین دو طرف - به ویژه دولت شمال - را تشویق کرد به خشونت و ارعاب در ایالت کوردوفان جنوبی، که در کنترل شمال است، پایان دهند. نبرد بین سربازان شمال و جنگجویان طرفدار جنوب در آن ایالت ده ها هزار نفر را آواره کرده است.

هیلاری کلینتون وزیر امور خارجه آمریکا نیز استقلال سودان جنوبی را تبریک گفت و آن را آغازی جدید برای مردم آن نامید. کلینتون گفت این رویداد همچنین فرصتی برای دولت شمال سودان، که به نقض حقوق بشر در برخورد با جنوب و نسل کشی در منطقه دارفور متهم شده است، فراهم می آورد.
کلینتون از سودان به عنوان نخستین کشوری که استقلال سودان جنوبی را به رسمیت شناخت قدردانی کرد و گفت اگر کشور به حرکت در مسیر صلح ادامه دهد، می تواند «تعریف دوباره مناسبات خود با جامعه بین المللی» را آغاز کند.

XS
SM
MD
LG