لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۶ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۰۸

حزب حاکم کره جنوبی در پایان برگزاری انتخابات در دوره کرونا پیروز شد


بخش انگلیسی صدای آمریکا - حزب حاکم لیبرال در کره جنوبی در انتخابات پارلمانی آن کشور که با فاصله گذاری اجتماعی ناشی از ویروس کرونا در حوزه های اخذ رای برگزار شد به یک پیروزی پر سر و صدا دست یافت. نرخ مشارکت در این انتخابات بالاترین در حدود سه دهه گذشته بود.

«حزب دموکرات» حاکم و حزب تابع آن در مجموع ۱۸۰ کرسی از ۳۰۰ کرسی مجلس ملی را به دست آوردند. محافظه کاران بدترین شکست را طی سال ها در مناطق پرجمعیت کلان شهر سئول تجربه کردند.

دولت مون جائه این با این اکثریت مطمئن با جسارت بیشتری سیاست های اصلی داخلی و اهداف خارجی اش از جمله احیای دیپلماسی با کره شمالی مسلح به جنگ افزار هسته ای را دنبال خواهد کرد. مون از مردم کشورش برای استحکام بخشیدن به دولتی که سخت در مبارزه برای غلبه بر یک بحران ملی است قدردانی کرد.

بیش از ۱۷ میلیون نفر از مردم کره جنوبی در انتخابات چهارشنبه شرکت کردند. حدود ۱۱.۸ میلیون نفر در رای گیری زودهنگام و پستی شرکت کرده بودند. به این ترتیب نرخ مشارکت به ۶۶.۲ درصد رسید که بالاترین از انتخابات سراسری سال ۱۹۹۲ محسوب می شود.

برگزاری انتخابات کره جنوبی در دوره شیوع ویروس کرونا می تواند الگویی برای ایالات متحده و اروپا در فصل انتخابات باشد.

کره جنوبی بیش از ۱۰ هزار مبتلا به ویروس کرونا و ۲۲۹ جان باخته دارد. سیاست سئول، مبنی بر آزمایش فراگیر تشخیص کووید ۱۹ و برنامه قرنطینه، در کاهش نرخ مرگ و میر مورد تائید افکار عمومی آن کشور بوده است.

افراد قرنطینه شده از خانه شان به سوی حوزه های اخذ رای همراهی شدند یا با اپلیکیشن های ردیابی تحت نظر قرار داشتند تا رای خود را پس از پایان رای گیری عمومی به صندوق ها بیاندازند. مجریان انتخابات با لباس های حفاظتی کامل به طور مرتب حوزه های رای گیری را ضدعفونی می کردند. افرادی که در بیمارستان بستری بودند رای خود را با پست فرستادند یا در انتخابات زودهنگام هفته پیش رای دادند.

اما یکی از رای دهندگان قرنطینه شده پس از پایان رای گیری به یک باشگاه بیلیارد و اتاق بازی‌های کامپیوتری رفت. مقام های مسئول قصد دارند علیه او ایراد اتهام کنند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG