لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۰۸

توافق کره شمالی و جنوبی بر سر کاهش تنش در مرز دو کشور


رئیس جمهوری کره جنوبی از کره شمالی خواست از تحریکات نظامی خودداری کند
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:02:17 0:00

کره شمالی و جنوبی سرانجام پس از سه روز مذاکرات فشرده در مورد کاهش تنش در شبه جزیره به توافق رسیدند.

هنوز هیچیک از دو کره جزئیات این توافق را به طور رسمی اعلام نکرده‌اند، اما خبرگزاری یوناپ کره جنوبی سه‌شنبه سوم اوت به وقت محلی، گزارش کرد که پیونگ یانگ از تحریکات اخیر ابراز تاسف کرده و سئول وعده داده است برای تبلیغات فرامرزی علیه کره شمالی از بلندگوهای قوی استفاده نکند.

تنش بین دو کره هنگامی اوج گرفت که دو سرباز کره جنوبی بر اثر انفجار مین در منطقه مرزی زخمی شدند. سئول کره شمالی را مسئول این حادثه دانست و با استفاده از بلندگوهای قوی اقدام به تبلیغ علیه همسایه کمونیست خود کرد.

رئيس جمهوری کره جنوبی روز دوشنبه دوم اوت از پيونگ يانگ خواست اقدامات تحريک آميز اخيرش را متوقف کند. مقام های دو کشور برای پيشگيری از بروز جنگ در منطقه از روز شنبه با يکديگر وارد مذاکره شده اند.

پارگ گون هی، رئيس جمهوری کره جنوبی در ديدار با دستياران خود گفت اگر پيونگ يانگ نپذیرد که عملکردهای اخيرش تحريک آميز بوده، کره جنوبی به تبليغاتش از طريق بلندگوهای مرزی ادامه می دهد.

رئيس جمهوری کره جنوبی گفت برای اينکه اين عملکردهای تحريک آميز و مضطرب کننده هر سال تکرار نشود، کره شمالی بايد بطور صريح و روشن معذرت خواهی کند، در غير اين صورت کره جنوبی به خود حق می دهد از بلندگوهای مرزی استفاده کند.

سئول پس از ده سال اخيراً به خاطر مين گذاری های کره شمالی در نواحی مرزی و زخمی شدن دو سرباز خود، فعاليت های تبليغاتی مرزی عليه پيونگ يانگ را از سر گرفت.

کره شمالی نيز با اعلام يک وضعيت شبه جنگی در مرز مشترک، تهديد کرد اگر اين تبليغات تا آخر وقت شنبه متوقف نشود آماده يک جنگ تمام عيار است. در پی اين اقدامات دو کشور پس از مدتها سکوت از آخر وقت شنبه گذشته توافق کردند پشت ميز مذاکره بنشينند.

از سه روز پيش تا کنون در مذاکرات دو کشور که با حضور ديپلمات ها و مقام های نظامی ارشد دو طرف صورت می گیرد، پيشرفتی حاصل نشده است. بان گی مون، دبير کل سازمان ملل متحد که خود پيش از اين مقام وزير امور خارجه کره جنوبی بود، از دو طرف خواسته است حداکثر تلاششان را برای رسيدن به يک راه حل مسالمت آميز به عمل آورند.

با اينکه دو کره در اظهار نظر هايشان در مورد چگونگی روند مذاکرات تنها به فشرده بودن آن بسنده می کنند، اما به نظر نمی رسد هيچيک بخواهد از موضع خود اندکی عقب نشينی کنند.

XS
SM
MD
LG