لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۱ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۲:۴۹

بازگشت رئیس جمهوری کره جنوبی از پیونگ یانگ؛ «کیم» خواستار ملاقات دوباره با ترامپ است


«مون جای-این» رئیس جمهوری کره جنوبی در بازگشت از کره شمالی
«مون جای-این» رئیس جمهوری کره جنوبی در بازگشت از کره شمالی

«مون جای-این» رئیس جمهوری کره جنوبی می گوید رهبر کره شمالی ابراز علاقه به ملاقاتی دیگر با رئیس جمهوری آمریکا کرده است. او این مطلب را در بازگشت به سئول پس از دیدار سه روزه تاریخی با کیم جونگ اون رهبر کره شمالی بیان کرد.

رئیس جمهوری کره جنوبی پس از دیدار با رهبر کره شمالی در پیونگ یانگ گفت: غیراتمی ساختن کره شمالی آغازی برای مذاکرات صلح در شبه جزیره کره خواهد بود.

روز چهارشنبه کیم و اون توافقنامه ای جهت بهبود روابط دو کشور امضا کردند. رهبر کره شمالی در کنفرانس مطبوعاتی مشترک گفت می خواهد تاسیسات موشکی خود را در حضور و با نظارت کارشناسان بین المللی تعطیل کند.

رهبر کره شمالی همچنین گفت حاضر است مرکز اصلی تاسیسات اتمی آن کشور را در یونگ بیونگ اوراق و تعطیل کند به شرط آن که ایالات متحده نیز اقدامات متقابلی انجام دهد.

آقای مون روز پنجشنبه پس از بازگشت از پیونگ یانگ، در سئول گفت کیم جونگ اون رهبر کره شمالی تمایلش را برای غیراتمی ساختن کامل و سریع و توسعه اقتصادی کشورش ابراز کرد.

توافقات اخیر در پیونگ یانگ بین رهبران دو کره با استقبال آمریکا روبرو شده است. در تازه ترین واکنش، مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا نیز از همتای کره شمالی خود دعوت کرده است در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل در نیویورک با یکدیگر ملاقات کنند.

آقای پمپئو ، همچنین در بیانیه ای به رهبران دو کره برای دیدار موفقیت‌آمیزشان در پیونگ یانگ تبریک گفت.

روز چهارشنبه نیز، پرزیدنت دونالد ترامپ در توئیتی از این توافق استقبال کرد و ضمن شرح توافق های انجام شده، خبر داد که کره شمالی تا زمان برچیدن سایت موشکی و هسته ای، دیگر آزمایش موشکی و هسته‌ای نخواهد داشت.

آقای ترامپ همچنین در توئیتی نوشت: اجساد قهرمانان ما همچنان به وطن باز خواهند گشت، و همچنین کره شمالی و جنوبی مشترکا داوطلب میزبانی المپیک سال ٢٠٣٢ خواهند شد. بسیار مهیج است!

وزیر خارجه چین نیز امروز نتیجه گفتگوهای رهبران دو کره در پیونگ یانگ را نعمتی برای شبه جزیره کره، چین و مردم سراسر جهان خواند.

رهبران دو کشور کره و همسرانشان در روز آخر از کوهستان پائک-تو در مرز کره شمالی و چین دیدار کردند. کوهستان پائک-تو محل تشکیل نخستین سلسله اسطوره ای پادشاهی کره محسوب می شود.

این سومین دیدار بین رهبران دو کره طی سال جاری است. رهبران پیشین دو کره در سالهای ۲۰۰۰ و ۲۰۰۷ هم دیدارهایی در این سطح داشتند اما اینبار، واشنگتن نظر بسیار مثبتی به این دیدارها دارد.

استقبال از رئیس جمهوری کره جنوبی در پیونگ یانگ به صورت یک جشن خیابانی برگزار شد.
استقبال از رئیس جمهوری کره جنوبی در پیونگ یانگ به صورت یک جشن خیابانی برگزار شد.

پرزیدنت ترامپ و کیم جونگ اون روز ۱۲ ژوئن سال جاری (۲۲ خرداد) در یک دیدار تاریخی در سنگاپور بر لزوم عاری سازی شبه جزیره کره از سلاح های هسته‌ای توافق کردند و رهبر کره شمالی نیز پذیرفت در ازای تضمین‌های امنیتی، در این مسیر گام بردارد.

با این حال، رئیس جمهوری آمریکا اوایل شهریور ماه با بیان این که در زمینه خلع سلاح هسته‌ای کره شمالی پیشرفت زیادی حاصل نشده است، از مایک پمپئو وزیر خارجه خود که قرار بود به پیونگ یانگ برود، خواست سفر برنامه‌ریزی شده خود را به تعویق اندازد.

با این حال کاخ سفید اعلام کرد هفته پیش یک نامه مثبت از رهبر کره شمالی دریافت کرده است و از دیدار دوباره رهبران دو کره استقبال کرد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG