لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۱:۱۳

فقرای آفريقای جنوبی صفوف کنگره ملی آفريقا را ترک می کنند


جاکوب زوما، رئیس جمهور آفریقای جنوبی، در مراسم تحلیف در پرتوریا – ۳ خرداد (۲۴ مه)
جاکوب زوما، رئیس جمهور آفریقای جنوبی، در مراسم تحلیف در پرتوریا – ۳ خرداد (۲۴ مه)
حزب حاکم آفريقای جنوبی در حالی خود را برای يک دوره ۵ ساله دیگر بر ماندن در راس قدرت آماده می کند که طبق آمار، حمايت سنتی پايه های کنگره ملی آفريقا، به عبارتی رای دهندگان کم درآمد، به طور قابل توجهی کاهش یافته است. اين امر برای پيشروترين دموکراسی آفریقا وعده انتخابات جالبی در سال ۲۰۱۶ می دهد، که می تواند باعث تغییراتی در چشم انداز سیاسی آینده باشد.

تنها چند روز قبل از آن که رای دهندگان برای یک دوره دیگر به جاکوب زوما رای دهند، رئیس جمهوری آفریقای جنوبی خط پررنگی در سراسر کشور ترسيم کرد، که به موجب آن پايه های سنتی وی در ميان طبقات کارگر و فقير، نشان دادند هيچ علاقه ای به رسوایی پيرامون استفاده های نابجا از پول مردم برای ترميم و بهبود بخشيدن به منزل شخصی در موطنش انکاندلا ندارند.

زوما گفت، «مردم نگران اين مسايل نيستند. در نتيجه مردم فکر نمی کنند که مساله انکاندلا مشکلی است که بر طرفداران کنگره ملی آفريقا تاثير بگذارد. برای رای دهندگان مساله نيست. اين مساله روشنفکران است. برای آدم های خيلی باهوش اين مسئله بزرگی است.»

زوما، که خود را يک پوپوليست معرفی می کند، اغلب به تمسخر گروه هايی می پردازد که آنها را «باهوش» می خواند. اين گروه از نظر وی شامل دسته های مختلفی هستند، از جمله روشنفکران، ساکنان شهر، خبرنگاران، منتقدان زوما و هرکسی که او احساس کند از ارزش های سنتی آفريقايی فاصله گرفته اند.

زوما برای تقويت پايه های حزب، به شدت در مناطق روستایی و محروم، تلاش کرده است. فقيران کشور، که تقریبا همه سیاه پوست هستند، هنوز تا حد زیادی پشت سر کنگره ملی آفريقا ايستاده اند.

با این حال، به گفته محققان دانشگاه ژوهانسبورگ، اين تصور دیرین که می گويد کسانی که به کنگره ملی آفريقا رای داده اند همچنان به اين حزب وفادار باقی خواهند ماند به تدريج در حال اضمحلال است.

تحليل آمار به دست آمده از انتخابات ۱۷ ارديبهشت (۷ ماه مه) نشان می دهد که حمایت کلی مردم سراسر کشور از کنگره ملی آفريقا تنها ۳ درصد کاهش يافت، اما فروريزش پايه ها در برخی مناطق درصد دو رقمی داشته است.
XS
SM
MD
LG