لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۵۴

خشم خانواده های معدنچیان قربانی در آفریقای جنوبی


در آفریقای جنوبی، روز شنبه جمعیتی انبوه در نزدیکی محل معدنی تجمع کردند که در آنجا در روز پنجشنبه ٣٤ تن در تیراندازی پلیس به سوی معدنچیان اعتصاب کننده کشته شدند. خانواده های معدنچیان نیز در بیمارستانها و سردخانه ها به جست وجوی بستگان خود پرداختند اما به دلیل عدم انتشار اسامی قربانیان حادثه، جست وجوها به نتیجه مشخصی نرسیده و بر خشم این خانواده ها افزوده است.

مقامات میگویند به تحقیق درباره حادثه، که مرگبار ترین عملیات امنیتی در آفریقای جنوبی از زمان پایان آپارتاید عنوان شده است، ادامه می دهند.

رییس پلیس آفریقای جنوبی می گوید نیروهای او برای دفاع از خود در برابر کارگران اعتصاب کننده، که به "سلاح های خطرناک مسلح بودند" ، آتش گشودند. افزون بر ٣٤ کشته، ٧٨ نفر نیز مجروح شدند.

روز جمعه، جیکوب زوما رییس جمهوری آفریقای جنوبی دستور داد درباره حادثه تحقیق شود. او گفت از این" خشونت بی معنا" شوکه شده. در هفته گذشته حدود سه هزار معدنچی بر سر اختلاف در مورد حقوق و دستمزد از کار دست کشیدند.

پیش از برخورد مرگبار روز پنجشنبه، مدیران معدن لونمین، سومین تولید کننده بزرگ پلاتین در جهان، به معدنچیان هشدار داده بودند اگر تا روز جمعه به کار باز نگردند برکنار خواهند شد.
XS
SM
MD
LG