لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۱ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۲:۲۷

در پی افزایش فشارها، «جاکوب زوما» از ریاست جمهوری آفریقای جنوبی کنار رفت


به دنبال افزایش فشارها بر جاکوب زوما رئیس جمهوری آفریقای حنوبی برای کناره‌گیری از قدرت، وی چهارشنبه شب از تصمیم خود برای «کناره‌گیری فوری» از مقام خود خبر داد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، آقای زوما در نطقی تلویزیونی خطاب به مردم آفریقای جنوبی، که بطور مستقیم از رسانه‌ها پخش شد، گفت «به این تصمیم رسیده‌ام که استعفا بدهم.»

وی گفت، اگر حزب متبوع من خواستار کناره‌گیری من از مقام ریاست جمهوری شده است، آنها باید از این حق خود استفاده کنند و من هم باید طبق قانون اساسی آن را بپذیرم.

«کنگره ملی آفریقا»، حزب حاکم در جمهوری آفریقای جنوبی، خواستار کناره گیری آقای زوما از ریاست جمهوری بود؛ اما وی پیشتر در یک گفتگوی تلویزیونی با بیان این که به او نگفته اند چه کار نادرستی کرده که باید کنار برود، این فشارها را غیرمنصفانه خواند.

جاکوب زوما در آن مصاحبه گفته بود که شش تن از رهبران حزب حاکم در دیدار آخر هفته پیش با تاخیر استعفای وی موافقت کرده بودند، و پیشنهاد او این بوده است که تا ماه ژوئن در مقام خود به عنوان رئیس جمهوری باقی بماند.

بنا به گزارش ها، سران کنگره ملی آفریقا با درخواست زوما موافقت نکرده و خواستار کناره گیری فوری وی شده و تهدید کرده اند چنانچه رئیس جمهوری بازهم مقاومت نشان دهد با رای عدم اعتماد در پارلمان، وی را برکنار خواهند کرد.

کنگره ملی آفریقا که زمانی رهبری آن با نلسون ماندلا بود، در پارلمان آفریقای جنوبی اکثریت دارد.

«پل ماشاتیل» خزانه دار حزب می گوید بیش از این نمی توانیم مردم کشور را در انتظار نگاه داریم. اقتصاد نابسامان کشور و شایعه فرار جاکوب زوما موجب شده است این هفته هم حزبی های رئیس جمهوری تصمیم به برکناری وی بگیرند.

جاکوب زوما که ۷۵ سال دارد در ۹ سال گذشته ریاست جمهوری این کشور را برعهده داشته است.

رئیس جمهوری متهم است که به خاندان پرنفوذ گوپتا اجازه داده است در عزل و نصب های کابینه مداخله و اعمال نفوذ کنند. همچنین این اتهام بر وی زده می شود که ۲۰ میلیون پول دولت را صرف بهسازی املاک شخصی خود کرده است.

چنانچه آقای زوما مقاومت کند و پارلمان به برکناری او رای بدهد، «سیریل رام فوسا» رهبر کنگره ملی آفریقا به عنوان رئیس جمهوری تعیین خواهد شد. گفته می شود این اقدام طی روزهای پنجشنبه یا جمعه انجام می شود.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG