لینکهای قابل دسترسی

شنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۴۵

يادبود ۳۴ کارگر معدن پلاتين در آفريقای جنوبی


مردم آفريقای جنوبی در گردهمايی هايی ياد معدنچيان کشته شده در کشور را گرامی داشتند.

هفته گذشته ۳۴ کارگر معدن به دست پليس آفريقای جنوبی کشته شدند. اين کشتار به خشم مردم در سراسر جمهوری آفريقای جنوبی انجاميده است.

يک هفته پس از قتل ۳۴ معدنچی در آفريقای جنوبی، بازماندگان قربانيان در محل حادثه حاضر شدند تا ياد عزيزانشان را گرامی دارند و بار ديگر بر لزوم مجازات عاملان قتل ها تاکيد کنند.

پنجشنبه گذشته ۳۴ تن از کارگران معدن پلاتين ماريکانا که دست به اعتصاب زده بودند توسط پليس اين کشور کشته شدند. رويدادی که به خونبارترين حمله عليه شهروندان آفريقای جنوبی پس از دوران آپارتايد تعبير شد، خشم بسياری را در آن کشور برانگيخته است.

اعتصاب معدنچيان در اعتراض به حقوق های پايين بود. مقام های پليس می گويند نيروهای امنيتی برای دفاع از خود به روی معدنچيان آتش گشودند اما فعالان کارگری با رد اين ادعا خواستار تحقيقات گسترده شده اند.

طی يک هفته گذشته، انعکاس خبر تيراندازی پليس به سوی معدنچيان، خشم و نارضايی مردم آفريقای جنوبی را در نقاط مختلف اين کشور برانگيخته است و به انتقادها از جاکوب زوما، رييس جمهوری آفريقای جنوبی افزوده است.

زوما با رد انتقادها از عملکرد دولت خود، تاکيد کرد که بر اوضاع مسلط است و اينکه تحقيقات درباره قتل ها ادامه خواهد يافت.

در همين حال خانواده قربانيان به چيزی کمتر از مجازات عاملان قتل ها راضی نيستند و معدنچيان می گويند به اعتصابشان ادامه خواهند داد.
XS
SM
MD
LG