لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۸ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۰۲

کره جنوبی و استرالیا با يکديگرقرارداد تجارت آزاد امضاکردند


تونی ابوت، نخست وزیر استرالیا، (چپ) در کنار همتای کره جنوبی اش، خانم پارک گوئن-هيو، در کنفرانس خبری در کاخ ریاست جمهوری در سئول صحبت می کند – ۱۹ فروردين ۱۳۹۳ (۸ آوريل ۲۰۱۴)
تونی ابوت، نخست وزیر استرالیا، (چپ) در کنار همتای کره جنوبی اش، خانم پارک گوئن-هيو، در کنفرانس خبری در کاخ ریاست جمهوری در سئول صحبت می کند – ۱۹ فروردين ۱۳۹۳ (۸ آوريل ۲۰۱۴)
کره جنوبی و استرالیا با هدف تحقق «پتانسیل بکر» بین دو بازار بزرگ اقتصادی آسیا، مبادرت به امضای يک قرارداد تجارت آزاد با يکديگر کرده اند.
این قرارداد بلافاصله ماليات بر کالاهای کلیدی کشاورزی و فن آوری بين دو کشور را ملغی کرده و در نظر دارد به کليه تعرفه های فی مابين ظرف ده سال آينده پايان دهد.

نخست وزیر استرالیا، آقای تونی ابوت، که روز سه شنبه، ۱۹ فروردين ۱۳۹۳ (۸ آوريل ۲۰۱۴) در سئول صحبت می کرد، اين قرارداد را «يک پيمان تاريخی» خواند که به نفع هر دو کشور است.

آقای ابوت گفت، «از لحاظ اقتصادی، پتانسیل بزرگ دست نخورده ای در روابط بین دو کشور وجود دارد و من مصمم هستم آن را به عنوان سنگ بنای روابط آينده قرار دهم و باور دارم که آنچه ما امروز امضا کرده ايم، يک لحظه تاريخی در روابط بین استرالیا و کره است.»

اگرچه استرالیا و کره جنوبی از مهم ترین اقتصادهای شرق آسیا هستند، لاکن تجارت دو جانبه بين اين دو تاکنون محدود بوده و به کمی بیش از ۳۰ میلیارد دلار در سال گذشته رسيده بود.

رئیس جمهوری کره جنوبی، خانم پارک گوئن-هيو، گفت این قرارداد به افزایش حجم مبادلات و به ایجاد سرمایه گذاری و اشتغال در هر دو کشور کمک خواهد کرد.

خانم پارک همچنین گفت که او و آقای ابوت برای تقویت همکاری های امنیتی، با توجه به تهدید ناشی از برنامه تسلیحات اتمی کره شمالی، توافق کردند.

پارک گفت، «در شرايط سريعاً تغيير يابنده وضعیت امنیتی منطقه، نخست وزیر ابوت و من درمورد تقویت کمک های متقابل در سیاست خارجی و مسائل امنیتی هم نظر هستيم.»

ابوت پيش از ورود به سئول، روز دوشنبه در ژاپن اعلام کرد استراليا توافقنامه تجارت آزاد جداگانه ای را با توکيو به امضا رسانيده است.

نخست وزیر استرالیا، که در نظر دارد روز چهارشنبه به پکن پرواز کند، گفت او اميدوار است قرارداد تجارت آزادی را با چين «هرچه زودتر» نهایی کند.
XS
SM
MD
LG