لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۸:۴۷

«ساند کلاد SoundCloud» شيوه ای جديد در اينترنت برای ضبط و توزيع صدا


«ساند کلاد SoundCloud» شيوه ای جديد در اينترنت برای ضبط و توزيع صدا
«ساند کلاد SoundCloud» شيوه ای جديد در اينترنت برای ضبط و توزيع صدا

يک شرکت اينترنتی در برلين پايتخت آلمان اميدوار است همان کاری را که تارنمای فليکِر با عکس، توئيتر با متن و يوتيوب با ويديو کرده، با ضبط صدا انجام دهد.

شرکت «ساند کلاد» SoundCloud با توسعه اپليکشن ساند کلاد به مصرف کنندگان اجازه می دهد که بتوانند بطور نامحدود صدا به روی اينترنت آپلود کرده و آنها را با ديگران به مشارکت گذارند؟

اين روز ها راحت می توانيد با فشار يک دکمه آهنگهايی را که ضبط کرده ايد روی اينترنت با ديگران قسمت کنيد. تنها چيزی که برای اينکار احتياج داريد اپليکِيشِنِ ساند کلاد است.

ايين هووپِر و کلوديو دُونزِلّي، اعضای گروه موسيقی «دِ مايتی اُوکس» هستند.

هوپر اصلاً اهل ايالت واشنگتنِ آمريکا و دُونزِلّی اهل ايتالياست اما اين دو مثل خيلی از هنرمندان و موزيسين های جوان جذب زندگی نسبتاً کم خرج و فضای هنرپرور برلين شده اند و در اين شهر زندگی ميکنند.

آنها در گذشته برای رساندن آهنگهايشان به گوش مردم مجبور بودند کنسرت های زيادی اجرا کنند به اميد اينکه روزی با يک شرکت ضبط قرارداد ببندند و به بازارهايی وسيع دست پيدا کنند.

اما امروز کار راحت تر شده است. با اپليکِيشنِ ساند کلاد راحت می توان آهنگ را روی گوشی های هوشمند يا با دستگاه های حرفه ای ضبط کرد و به حساب اينترنتی ساند کلاد فرستاد.

هوپر و دنزلی نزديک به ١۵ هزار طرفدار در سراسر جهان دارند که می توانند بلافاصله به آهنگی که آپلود شده گوش دهند. دوستداران گروه می توانند در حساب اينترنتی ساند کلاد با هم گپ بزنند و نظرهايشان را پست کنند.

اين آهنگها را می توان مستقيماً از ساند کلاد در وبسايتهايی مثل فيس بوک و توئيتر گوش کرد و لينک آنها را در هر تارنمايی جای داد.

هوپر می گويد توزيع گستردهء موسيقی شان تا همين چند سال پيش غيرممکن بود و ادامه می دهد: ساند کلاد کمک کرده که موسيقی ما به گوش و ذهن مردمی که هيچوقت ممکن نبود برسد. اگر اکنون به آمار نگاه کنيد می بينيد که تنها چند کشور هستند که آهنگهای مارا نشنيده اند. اين باعث خوشحالی است و نشان ميدهد که ساند کلاد چه وسيله نيرومندی برای آهنگساز است.

الکسندر ليونگِ ٢۹ ساله و دوستش اريک والفُرس ساند کلاد را در سال ٢٠٠۷ بنياد نهادند.

ليونگ متولد بريتانياست ولی در سوئد و خاور ميانه بزرگ شده است. در سال ٢٠٠۷ هر دو آنها در شهر استکهلم سوئد زندگی و روی پروژه های مختلفی از جمله ترانه سرايی کار ميکردند. در جريان اين پروژه بود که متوجه شدند احتياج به فضايی دارند که در آن بتوانند آهنگهايشان را هم بين خودشان و هم با ديگران قسمت کنند ولی چنين جايی را روی اينترنت پيدا نکردند.

ليونگ می گويد: ما کارخود را با تحقيق شروع کرديم. خواستيم ببينيم آهنگسازان به چه چيزی احتياج دارند. متوجه شديم که هيچکس تا حالا دنبال چنين کاری نرفته است. ما خودمان در واقع وسيله ای می خواستيم که بتوانيم صدا برای هم بفرستيم. بعد ديديم خيلی های ديگر هم به چنين وسيله ای نياز دارند.

ليانگ و والفُرس در خانه خود در استکهلم کار می کردند تا اينکه يک روز برای گردش به برلين آمدند و به نتيجه رسيدند اين شهر جای مناسبی برای شروع ساند کلاد است.

آنها کسب و کارشان را با يک لپ تاپ در يک کافه شروع کردند واکنون ۶٠ کارمند دارند.

اپليکيشن «ساند کلاد» خيلی زود در بين موزيسين ها به يک وسيله ضبط و اشتراک موسيقی تبديل شد و نهايتاً وسيله ای برای توزيع کامل يک آلبوم به عموم شد.

اما ليونگ هنوز راضی نيست. او می گويد هدفش اين است که صدا را کاملا در اينترنت بگنجاند و ساند کلاد را به جايگاهی برای دستيابی به آن تبديل کند.

XS
SM
MD
LG