لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۰ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۷:۲۲

نسرین ستوده اعتصاب غذای خود را شکست


نسرین ستوده اعتصاب غذای خود را شکست
نسرین ستوده اعتصاب غذای خود را شکست

نسرین ستوده به اعتصاب غذای خود پایان داد. رضا خندان همسر این حقوقدان و وکیل دادگستری، در گفت و گو با صدای آمریکا ضمن اعلام این خبر گفت: «خواهر همسرم صبح سه شنبه (۴ آبان) با او در زندان اوین ملاقات کرد» .

به گفته همسر این وکیل دادگستری به صدای آمریکا، نسرین ستوده روز جمعه اعتصاب غذای خود را شکسته است و خواهر او پس از ملاقات چند دقیقه ای که در زندان اوین با وی داشت، روحیه خواهر خود را «خوب» توصیف کرد هرچند به گفته او خانم ستوده به دنبال اعتصاب غذا در زندان ضعیف شده و وزن کم کرده است.

پیشتر در تاریخ دوازدهم مهرماه، شیرین عبادی، وکیل ایرانی برنده جایزه صلح نوبل همراه با هشت سازمان حقوق بشری بین المللی با صدور بیانیه ای مشترک خواستار آزادی سریع و بی قید و شرط نسرین ستوده شدند.

خانم عبادی همچنین یک هفته پیش در نامه ای سرگشاده خطاب به همکار دربندش، از خانم ستوده خواست که به اعتصاب غذای خود پایان دهد.

ده ها تن از سازمان های مدافع حقوق بشر و شخصیت های بین المللی از جمله واتسلاو هاول رئیس جمهور پیشین جمهوری چک و از چهره های سرشناس مخالف حکومت کمونیستی چکسلواکی سابق، بازداشت خانم ستوده را محکوم کرده و خواستار آزادی او شدند.

زهرا رهنورد، همسر میرحسین موسوی، از منتقدان حکومت جمهوری اسلامی نیز، در نامه ای سرگشاده به رئیس قوه قضائیه درخواست کرد دستور آزادی تمامی زندانیان سیاسی و بویژه خانم ستوده را صادر کند.

نسرين ستوده، که از ۱۴ شهریور پس از مراجعه به دادسرای اوین به خانه بازنگشته است و تاکنون در بازداشت به سر می برد از سوم مهرماه، اعتصاب غذای خود را آغاز کرد.

یک هفته پیش از بازداشت خانم ستوده، منزل و محل کار این وکیل دادگستری مورد تفتیش ماموران امنیتی قرار گرفت و ماموران، تعدادی از پرونده های موکلان خانم ستوده، کامپیوتر و بخشی از وسایل شخصی او و خانواده اش را ضبط کردند.
در برگه احضاریه خانم ستوده، موارد اتهامی او اقدام علیه امنیت ملی و تبلیغ علیه نظام عنوان شده بود.

خانم ستوده وکالت تعدادی از پرونده های سیاسی و حقوق بشری از جمله پرونده شیرین عبادی، عیسی سحرخیز، کیوان صمیمی، محمد صدیق کبودوند، عاطفه نبوی، خدیجه مقدم، احمد نجاتی کارگر (از کشته شدگان حوادث پس از انتخابات) و آرش رحمانی پور ( که به اتهام عضویت در انجمن پادشاهی ایران در سال ۸۸ اعدام شد) را برعهده داشته است.

XS
SM
MD
LG