لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۳۹

نماينده سازمان ملل در کنفرانس کپنهاگ بر اهميت کمک و تعهد مالی در رابطه با مقابله با گرمايش زمين تأکيد کرد


جرج سوروس گفت به اعتقاد وی بهره گیری از دارایی های صندوق بین المللی پول می تواند راه حلی برای برون رفت از بن بست مالی مقابله با گرمایش زمین محسوب شود

ایوو د بور نماینده ارشد سازمان ملل متحد در تغییرات آب و هوایی ابراز امیدواری کرد در پایان کنفرانس کپنهاگ کشورهای شرکت کننده بتوانند بر سر افزایش حداکثر یک ونیم درجه سانتیگراد دمای زمین به توافق برسند.

ایوو د بور می گوید این تنها زمانی ممکن خواهد بود که کشورهای صنعتی پیشرفته همت بیشتری از خود نشان بدهند، کشورهای رو به توسعه تلاش بیشتری برای کاهش میزان تولید گازهای الوده انجام دهند و از همه مهمتر اینکه کمک و تعهد مالی قابل ملاحظه ای برای تامین هزینه این روند وجود داشته باشد.

نماينده سازمان ملل در کنفرانس کپنهاگ بر اهميت کمک و تعهد مالی در رابطه با مقابله با گرمايش زمين تأکيد کرد
نماينده سازمان ملل در کنفرانس کپنهاگ بر اهميت کمک و تعهد مالی در رابطه با مقابله با گرمايش زمين تأکيد کرد

در همین راستا جرج سوروس میلیاردر آمریکایی که در محل برگزاری کنفرانس حضور داشت به خبرنگاران گفت به اعتقاد وی بهره گیری از دارایی های صندوق بین المللی پول می تواند راه حلی برای برون رفت از بن بست مالی مقابله با گرمایش زمین محسوب شود.

روز گذشته گروهی از دانشمندان اروپایی نسبت به افزایش میزان اسید موجود در آبهای اقیانوس ها که از گاز دی اکسید کربن سرچشمه می گیرد و حیات آبزیان را تهدید می کند هشدار دادند.

نمایندگان اقشار مختلف بومی جهان نیز روز گذشته با تجمع در محل برگزاری کنفرانس آب و هوایی در کپنهاگ نسبت به تاثیر گرمایش زمین در بقای ماهی ها اعتراض کردند.

یکی از معترضان می گوید گرما سبب شده همه ماهی ها در اطراف ما از بین بروند. ماهی غذای اصلی ماست.

گروه های کوچکتر دیگری نیز با سردادن شعار بر ضرورت تلاش بیشتر برای مقابله با گرمایش زمین در محل برگزاری کنفرانس دست به تظاهرات زدند. از جمله اعضای گروه دوستان جوان زمین که خواستار موضع محکمتر اتحادیه اروپا در گفتگوهای تغییرات آب و هوایی هستند.

روز گذشته فعالان زیست محیطی گرین پیس نیز در بروکسل رهبران اتحادیه اروپا را به اعمال نفوذ برای دستیابی به مطلوبترین معاهده ممکن در کپنهاگ فراخواندند.

کنفرانس تغییرات آب و هوایی در پایتخت دانمارک با اجلاس سران ١١٠ کشور شرکت کننده، در هجدهم دسامبر به کار خود پایان می دهد.

XS
SM
MD
LG