لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۵۴

از جلسات بررسی موارد استیضاح احتمالی رئیس جمهوری آمریکا | ساندلند جزئیات گروکشی با اوکراین را توضیح داد؛ واکنش پرزیدنت ترامپ


بخش انگلیسی صدای آمریکا - گوردون ساندلند، دیپلمات آمریکایی، به کمیته تحقیق برای استیضاح پرزیدنت ترامپ گفت، با وجود ادعای رئیس جمهوری آمریکا در ماه های اخیر، توافقی مشروط با اوکراین مبنی بر این وجود داشت که تا کی‏‌یف تحقیقاتی به لحاظ سیاسی سودمند برای ترامپ را آغاز نکند از کمک های نظامی خبری نخواهد بود.

ساندلند، سفیر ایالات متحده در اتحادیه اروپا، روز چهارشنبه به کمیته اطلاعات مجلس نمایندگان آمریکا که ماموریت تحقیق درباره استیضاح را برعهده دارد گفت به اشکال مختلف پرسیده شد «آیا گروکشی در کار بوده؟ همان طور که پیشتر شهادت دادم... پاسخ بله است.»

ساندلند سه سال پیش، قبل از این که به عنوان سفیر آمریکا راهی بروکسل شود، یک میلیون دلار به کمیته مراسم تحلیف ریاست جمهوری ترامپ کمک مالی کرده بود. او گفت با بی میلی با رودی جولیانی، وکیل شخصی پرزیدنت ترامپ، که برای نظارت بر روابط با اوکراین معرفی شده بود همکاری می کرد.

ساندلند گفت جولیانی به نیابت از پرزیدنت ترامپ به مقام های اوکراینی مستقیما گفته بود رهبر ایالات متحده از ولودمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین، می خواهد علنا عهد کند تحقیقاتی را درباره جو بایدن معاون پیشین ریاست جمهوری آمریکا، فعالیت هانتر بایدن برای شرکت گاز طبیعی اوکراین «بوریسما» و یک تئوری مردود درباره مداخله اوکراین در انتخابات ۲۰۱۶ برای کمک به دموکرات ها آغاز کند. جمع بندی جامعه اطلاعاتی آمریکا از مداخله روسیه در انتخابات ۲۰۱۶ آمریکا حکایت دارد.

پرزیدنت ترامپ بدون این که زلنسکی تحقیقاتی را آغاز کند در ۱۱ سپتامبر کمک نظامی ۳۹۱ میلیون دلاری به اوکراین را آزاد کرد.

پرزیدنت ترامپ، در میانه جلسه کمیته اطلاعات کنگره، در حال ترک کاخ سفید در راه سفر به تگزاس با ذکر بخشی از گفته های ساندلند گفت هیچ گروکشی در کار نبود و او چیزی از اوکراین نمی خواست.

ساندلند از مکاتبات خود با مایک پمپئو وزیر خارجه ایالات متحده، میک مالوینی رئیس دفتر کاخ سفید، و دیگران طی ۵۵ روز تاخیر در ارسال کمک نظامی به اوکراین خبر داد: «همه در جریان بودند. چیز پنهانی نبود.»

ساندلند گفت که پرزیدنت ترامپ به طور مشخص درباره کمک به اوکراین بدبین بود و اعتقاد داشت اوکراین کشوری غرق در فساد است. اما ساندلند گفت به این باور رسیده بود که تا زلنسکی بیانیه ای در باره آغاز تحقیقات منتشر نکند کمک های ایالات متحده به آن کشور پرداخت نخواهد شد.

با این وجود، ساندلند تاکید کرد پرزیدنت ترامپ هرگز به طور مشخص درباره کمک نظامی با او صحبتی نکرد.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG