لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۷ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۱۵

فرزند یک تروریست زندانی و یک قربانی یازده سپتامبر آتش‌نشان‌های جدید نیویورک


احمد ستار، سی ساله، فرزنداحمد عبدالستار
احمد ستار، سی ساله، فرزنداحمد عبدالستار

نیویورک پست در گزارشی از دو نفر در میان فارغ التحصیلان دانشکده آتش‌نشانی نوشت؛ یکی فرزند یک تروریست محکوم شده به ارتباط با عوامل حملات تروریستی نیویورک و دیگری فرزند یکی از کشته شدگان در حملات یازده سپتامبر ۲۰۰۱.

از میان ۲۷۹ نفری که ماه پیش از دانشکده آتش‌نشانی نیویورک فارغ التحصیل شدند، «جان پالومبو» جوانی است که پدرش فرانک به عنوان آتش‌نشان در سال ۲۰۰۱ در برج های دوقلوی نیویورک کشته شد. در کنار «جان»، نام «عمر احمد ستار» هم در میان فارغ التحصیلان بود. «عمر» فرزند «احمد عبدالستار» است. احمد عبدالستار در سال ۲۰۰۵ به اتهام توطئه برای قتل یهودیان و تبلیغ خشونت در دادگاهی در آمریکا محاکمه و ۲۴ سال زندان محکوم شد.

پدر این آتش‌نشان جوان نیویورکی، «احمد عبدالستار» است که ۵۸ سال دارد. او در اداره پست آمریکا خدمت می کرد و با خانواده اش در «استِیتِن آیلند» جزیره‌ای در جنوبی‌ترین ناحیه شهر نیویورک زندگی می کرد.

او در سال ۲۰۰۵ به اتهام توطئه برای قتل یهودیان بازداشت شد. دادگاه، احمد را به اتهام آنکه از خانه اش برای پیشبرد برنامه های تروریستی شیخ «عمر عبدالرحمان» روحانی نابینا و طراح بمب گذاری سال ۱۹۹۳ مرکز تجارت جهانی استفاده می کرد، محکوم شناخت. البته آن بمبگذاری به کشته شدن تنها شش نفر منجر شد و ۸ سال بعد در حملات یازده سپتامبر برج های دوقلوی مرکز تجارت جهانی نابود شدند.

«احمد عبدالستار»، به رغم ظاهر آرام، یک اسلامگرای تندرو بود و برای انفجار ساختمانهای دیگری در شهر نیویورک برنامه ریزی کرده بود. وی از نام های مستعار ابو عمر و دکتر احمد استفاده می کرد و همراه با دو نفر دیگر به نام های محمد اُسری و لین استوارت، وکیل شیخ عبدالرحمان محاکمه شد.

یکی از اتهامهای او همکاری در انتشار فتوای شیخ عبدالرحمان دایر بر واجب بودن قتل یهودیان بود. در بمبگذاری ناوآمریکائی یواس اس کول در سال ۲۰۰۰ نیز دست داشت. در آن انفجار۱۷ ملوان آمریکائی کشته شدند.

دادگاه احمد را به ۲۴ سال زندان محکوم کرد و او اکنون دوران محکومیت را در زندانی در ایلینوی می گذراند.

واحد آتش نشانی نیویورک حاضر به پاسخ به این پرسش نشد که آیا از قبل در جریان پرونده احمد عبدالستار پدر عمر بوده است یا نه.

XS
SM
MD
LG