لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۷ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۰:۵۰

۶۵ تن در حمله انتحاری الشباب در موگاديشو کشته شدند


۶۵ تن در حمله انتحاری الشباب در موگاديشو کشته شدند
۶۵ تن در حمله انتحاری الشباب در موگاديشو کشته شدند

در يک انفجار انتحاری يک خودرو در موگاديشو، پايتخت سومالی، بيش از ۶۵ تن کشته و شمار بسياری زخمی شدند. الشباب گروه وابسته به القاعده مسئوليت اين حمله مرگبار را به عهده گرفته است.

گروه الشباب ، آشوبگران وابسته به القاعده در سومالی است، و اين مرگبارترين حمله از زمان تشکيل گروه الشباب درسال ۲۰۰۷ در سومالی بوده است.

شاهدان می گويند يک خودرو در مقابل در ورودی يک ساختمان دولتی در موگاديشو، محلی که دانشجويان به همراه پدران و مادرانشان در انتظار دريافت نتايج امتحان بورس تحصيلی خود بودند، منفجر شد.

الشباب که مسئوليت اين حمله را بعهده گرفته است، اکثر نيروهای خود را در ماه اوت سال جاری از موگاديشو خارج ساخت. نيروهای دولتی و نيروهای نظامی اتحاديه آفريقا توانستند پس از آن کنترل اکثر مناطق اين شهر را به دست گيرند.

گروه الشباب در گذشته با انجام عمليات انتحاری به ساختمان های دولتی و مجتمع نيروهای اتحاديه آفريقا و مراکز آموزشی حمله کرده است. سه وزير دولتی سومالی در يک بمبگذاری انتحاری در سال ۲۰۰۹ کشته شدند و يک وزير ديگر از جراحات ناشی از اين عمليات جان خود را در بيمارستان از دست داد.

يک بمبگذار انتحاری زن نيز در ماه ژوئن وزير کشور سومالی را کشت.

الشباب برای ساقط کردن دولت انتقالی مورد حمايت سازمان ملل متحد می جنگد. اين گروه، دولت انتقالی سومالی را دست نشانده غرب می خواند و می خواهد گونه ای افراطی از قوانين شريعت اسلام را در سراسر شاخ آفريقا، به اجرا گذارد.

XS
SM
MD
LG