لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۳:۱۴

تلاش پزشکان بدون مرز برای کمک به قحطی زدگان سومالی


تلاش پزشکان بدون مرز برای کمک به قحطی زدگان سومالی
تلاش پزشکان بدون مرز برای کمک به قحطی زدگان سومالی

سازمان خيريه پزشکان بدون مرز می گويد در تلاش برای کمک به شمار فزاينده پناهندگانی است که از کشور قحطی زده سومالی به اتيوپی رفته اند.

اين سازمان روز چهارشنبه اعلام کرد شمار شهروندان سومالی که به اردوگاههای پناهجويان در اتيوپی وارد شده اند در هفته های اخير به رقم بی سابقه ۳۰۰ نفر در روز افزايش يافته است.

سازمان پزشکان بدون مرز می گويد برای هزاران پناهجويی که قرار است در هفته های آينده وارد اين اردوگاهها شوند، به اندازه کافی دستشويی عمومی، سرپناه و آب آشاميدنی موجود نيست.

قرار است ظرف چند هفته آينده يک اردوگاه جديد برای پناهجويان جديد باز شود، اما، پزشکان بدون مرز از سازمانهای امدادگر خواسته است به گشايش اين اردوگاه شتاب بخشند، و از دولت اتيوپی خواسته است تسهيلات لازم را برای ورود دارو و ديگر وسايل پزشکی بعمل آورد.

سازمان پزشکان بدون مرز می گويد تقريباً همه پناهندگان به دليل کمبود مواد غذايی و فقدان امنيت از سومالی به اتيوپی مهاجرت کرده اند، زيرا نيروهای کنيا برای دستگيری شورشيان الشباب به سومالی يورش برده اند.

هفته گذشته آژانس پناهندگی سازمان ملل اعلام کرد که عمليات نظامی در مرز کنيا و سومالی مردم را مجبور کرده است بجای کنيا به اتيوپی پناهنده شوند.

به گزارش سازمان در نتيجه قحطی ناشی از خشکسالی چند دهه اخير نزديک به ۳ ميليون و ۷۰۰ هزار شهروند سومالی هنوز به کمکهای مواد غذايی نياز دارند.

XS
SM
MD
LG