لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۴۷

پناهندگان سوماليايی جمعيت اردوگاه داداب را به ۴۴۰ هزار نفر رسانده اند


پناهندگان سوماليايی جمعيت اردوگاه داداب را به ۴۴۰ هزار نفر رسانده اند
پناهندگان سوماليايی جمعيت اردوگاه داداب را به ۴۴۰ هزار نفر رسانده اند

کميسر عالی پناهندگان سازمان ملل متحد می گويد عمليات انتقال پناهندگان سوماليايی را به بخش جديدی از اردوگاه داداب در کنيا آغاز خواهد کرد. بخش جديد اين اردوگاه پرجمعيت «کامبيوس» نام دارد.

طی دو ماه گذشته با ورود بيش از ۷۰ هزار پناهجوی سوماليايی که برای فرار از خشکسالی، قحطی و ناامنی کشور خود را ترک کرده و وارد اردوگاه داداب شده اند، جمعيت اين اردوگاه به حدود ۴۴۰ هزار نفر رسيده و با ورود موج جديد آوارگان هرج و مرج حاکم بر آن را دامن زده است.

۲۰ سال پيش اردوگاه داداب برای پذيرايی از حدود ٩۰ هزار نفر طراحی و ساخته شد؛ اما اکنون از نظر جمعيت بزرگترين اردوگاه پناهندگان جهان و چهارمين شهر بزرگ کنياست.

ادرين ادواردز، سخنگوی کميساريای عالی پناهندگان ملل متحد، می گويد داداب در حال انفجار جمعيت است و نمی تواند پناهجويان بيشتری را بپذيرد و تازه واردها ناگزيرند بدون امکانات و در شرايط پايين در محوطه اردوگاه اسکان يابند.

به گفته آقای ادواردز، اکنون آژانس پناهندگان سازمان ملل متحد تلاش می کند تا با انتقال شماری از هزاران پناهجوی سوماليايی به يک منطقه جديد با ظرفيت ٩۰ هزار نفر، بحران را کاهش دهد.

وی با تاکيد می گويد: چادر و ديگر وسايل اوليه موجود است و سرپناه بيشتری را تامين خواهد کرد. در حال حاضر ما روزانه به طور متوسط ۱۵۰۰ پناهجوی جديد داريم. بسياری از آنان در محوطه های «ايفو،» «داگاهالی» و «هاگادرا» سه اردوگاه مجموعه داداب، اسکان يافته اند. تازه واردان علاوه بر نياز فوری به آب و غذا به پناهگاه مناسب، کمک های دارويی و ديگر کمک های اوليه هم نياز دارند.

آقای ادواردز می گويد انتقال پناهجويان به بخش های جديد اردوگاه شماره ۳ ايفو که اوايل مرداد آغاز شد، ادامه دارد و تاکنون بيش از ۱۵هزار نفر به آنجا منتقل شده اند.

ادرين ادواردز می گويد کميساريای عالی پناهندگان و ساير نهادهای امدادرسانی قصد دارند برای کاهش جمعيت در داداب منطقه موسوم به بخش شماره ۲ اردوگاه ايفو را گسترش دهند.

ايفو۲ مسأله ای حساس ميان کميساريای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد و دولت کنياست. گسترش بخش ايفو در اردوگاه داداب تقريبا دو سال پيش آغاز شد و هدف از آن توزيع و اسکان جمعيت در سه بخش بود.

اين اردوگاه ۴۰ هزار نفری با ساختمان های آجری، آب لوله کشی بهداشتی و حتی مدرسه هنوز خالی است. کميساريای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد دو سال است که دولت کنيا را به گشايش ايفو ترغيب می کند اما دولت کنيا تاکنون به دليل نگرانی های امنيتی از صدور مجوز زندگی برای پناهجويان در اين ساختمان ها خودداری کرده است.

همزمان با حل نشده باقی ماندن اين مسأله، ادرين ادواردز، سخنگوی کميساريای عالی پناهندگان ملل متحد، می گويد اقدام فوری برای افزايش ظرفيت در ايفو۲ در جريان است.

ادواردز تاکيد می کند: اوايل سال جاری زمانی که کار در ايفو۲ متوقف شد ظرفيت ۴۰ هزار نفر را داشت، ما به جای بيشتر، برای آدم های بيشتر نياز داريم. چادرهايی در ايفو۲ هستند و انتظار داريم که اولين خانواده ها بزودی وارد شوند. اولويت با افرادی است که از همه آسيب پذيرتر هستند.

وی می گويد کميساريای عالی پناهندگان هزاران چادر را برای پاسخگويی به بحران فعلی به داداب منتقل کرده اما اين کار برای جمعيت فزاينده پناهجويان کافی نيست. اين نهاد با اعلام نياز فوری به بيش از ۴۵ هزار چادر از کمک کنندگان مالی خواست تا ۱۴۵ ميليون دلار بودجه اضافی را هرچه زودتر تامين کنند.

بيش از ۱۲ ميليون نفر در شاخ آفريقا با گرسنگی و قحطی دست به گريبان هستند. کميساريای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد خشکسالی در اتيوپی، کنيا، جيبوتی و سومالی را بزرگترين بحران انسانی در جهان ناميده است. وضع سومالی از همه بدتر است. سازمان ملل متحد مناطقی از جنوب سومالی را قحطی زده اعلام کرده است.

XS
SM
MD
LG