لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۳۶

قحطی زدگان سومالی به اردوگاههای جديد منتقل می شوند


قحطی زدگان سومالی به اردوگاههای جديد منتقل می شوند
قحطی زدگان سومالی به اردوگاههای جديد منتقل می شوند

کميساريای عالی پناهندگان وابسته به سازمان ملل متحد در واکنش به ادامۀ موج مهاجرت قحطی زدگان سومالی تلاش می کند، دهها هزار نفر از کسانی را که در اطراف کمپ های پناهندگان اردو زده اند به اردوگاههای جديد منتقل کند.

کالتوما باره، و پنج فرزندش يک ماه و نيم طول کشيده تا خود را به کمپ پناهندگان داداب برسانند.

آنها اکنون در شمال شرق کنيا در کنار بيش از ۴۰۰ هزار نفر ديگر در فضايی زندگی می کنند که در اصل فقط برای ۹۰ هزار نفر جا دارد.

آنها يک ماه و نيم در راه بودند تا خود را به سرپناهی برسانند، که جز يک مشت چوب و کاه، و تکه های وصله پينه گونی، و چند ديگ و قابلمه نشانی از تمدن انسانی در آن يافت نمی شود.

اين افراد تنها به دلخوشی کمکهای برنامه جهانی غذا به اينجا آمده اند. در هر يک از جعبه ها يک کيسه آرد، ذرت، حبوبات، روغن و نمک، وجود دارد. برخی که اقبالشان بلندتر از ديگران است، گاه گاه از طرف بستگانی که در خارج دارند، پولی هم به دستشان می رسد.

با وجود همه اين سختيها و به رغم شرايط اقليمی که چندان هم بهتر از سومالی نيست، اين افراد بودن در کنار يکديگر را ترجيح می دهند. طوفان شن گهگاه اردوگاهها را در هم می کوبد و چادرها از هم می درد.

اما کالتوما باره يکی از آوارگان سومالی می گويد: «باز هم خدا را شکر می کنم که بچه هام در نبود پدرشون، گرسنگی نمی کشن.»

کالتوما می گويد بچه هايش گرچه در اين اردوگاه نيز چندان تأمين نيستند، حداقل خوشحالند که کميساريای عالی پناهندگان از آنها حمايت می کند.

در حال حاضر بيش از ۹۵ درصد ساکنان اردوگاه داداب، سومالی هايی هستند که از بيم جنگ و قحطی به اين منطقه روی آورده اند.

اين اردوگاهها در حال حاضر به عنوان بزرگترين اردوگاههای پناهندگان جهان تلقی می شوند.

بر اساس آمار جديد سازمان ملل متحد، اکنون دو ميليون و ۸۰۰ هزار نفر از مردم سومالی نياز شديد به مواد غذايی دارند. آمارهای غيررسمی نشان می دهد در جريان اين قحطی، تا کنون دهها هزار نفر از مردم سومالی، بطور گمنام و خاموش از فرط گرسنگی جان خود را از دست داده باشند.

در خبری ديگر روز جمعه دفتر مطبوعاتی کاخ سفيد در ارتباط با حمله گروه اسلامگرای الشباب به يک بيمارستان در سومالی بيانيه ای صادر کرد که در آن حرکت اين گروه تقبيح شده است.

در اين بيانيه آمده است که گروه الشباب با يورش به يک بيمارستان در موگاديشو سه تن از کارکنان بيمارستان را ربودند. اين حمله ابلهانه و غيرمنطقی تقريباً يک سال پس از حادثه قتل امدادگران در افغانستان رخ می دهد. ايالات متحده آمريکا در آستانه روز جهانی انساندوستی به جامعه جهانی می پيوندد و شجاعت، تهور، و ايثار امداد گران متعهد را تحسين می کند.

اين امدادگران بدون سلاح، در کشورهای مختلف جان خود را به خطر می اندازند تا به ميليونها زن و مرد و کودک نيازمند ياری دهند، و جان آنها از حوادث تلخی که در جهان رخ می دهد، نجات بخشند.

بيانيه اضافه می کند: در اين روز جهانی انساندوستی، ما آمريکاييان ياد کسانی را که در راه خدمت به مردم، جانبازی و فداکاری کرده اند، گرامی می داريم.

XS
SM
MD
LG