لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۹ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۱:۵۱

بازپس گیری یک شهر مرزی سومالی از شورشیان


آرشیو
آرشیو

مقام های سومالی می گویند نیروهای دولتی در پی چند ساعت نبرد سنگین، کنترل یک شهر مرزی را از ستیزه گران گروه الشباب بازپس گرفته اند.

مقام های رسمی روز شنبه گفتند که نیروهای امنیتی و شبه نظامیان هوادار دولت شهر مرزی «بلت هاوو» در مرز کنیا را تصرف کرده اند.

یک مقام نظامی به خبرگزاری رویتر گفت در این نبرد ۲۰ سیتزه جو کشته شدند. تصرف « بلت هاوو» بخشی از عملیات گسترده دولت برای پایان دادن به جنگ داخلی و کنترل الشباب بر بخش های برزگ موگادیشو و مناطق مرکزی و جنوبی سومالی است. الشباب تلاش دولت را سرنگون کرده و یک حکومت اسلامی تاسیس کند.

یک فرمانده نیروی اتحادیه آفریقا در سومالی گزارش داد در نبرد اخیر در موگادیشو دستکم ۴۰ نیروی حافظ صلح کشته شده و ۱۳۰ نفر نیز مجروح شدند. این آمار در نامه ای که سرویس سومالیایی صدای آمریکا بدست آورده ذکر شده، از آن چه رسما اعلام شده به مراتب بیشتر است.

این نامه تصریح کرده سربازان اتحادیه آفریقا ماه پیش در جریان عملیاتی برای بازپس گیری مناطق عمده از سیتزه گران الشبات تلفات سنگینی متحمل شدند. در همین حال یک سخنگوی کاترین آشتون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا روز جمعه به صدای آمریکا گفت ما اطلاعاتی دریافت کرده ایم که نشان می دهد در نبرد اخیر سومالی دستکم ۵۹ سرباز اتحادیه آفریقا کشته شدند.

XS
SM
MD
LG