لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۳۰

ناظران سازمان ملل: ایران برای اسلامگرایان آفریقا سلاح می فرستد


تصویر یک ستیزه جوی گروه الشهاب
تصویر یک ستیزه جوی گروه الشهاب
خبرگزاری رویترز به نقل از منابع خبری دیپلماتیک گزارش می دهد که ناظران سازمان ملل در شاخ آفریقا برآنند که ستیزه جویان اسلام گرای مالی اسلحه خود را از شبکه های توزیع اسلحه وابسته به ایران و یمن دریافت می کنند.

یمن از تهران خواسته تا به حمایت خود از گروه های اسلام گرا در خاک آن کشور خاتمه دهد. ماه گذشته ارتش یمن و نیروی دریایی آمریکا محموله ای از موشک و راکت را کشف کردند که به گفته دولت یمن، توسط ایران به یمن فرستاده شده بود.

برمبنای تازه ترین یافته های گروه ناظر بر درگیری های شاخ آفریقا که بر اجرای مفاد تحریم اسلحه سازمان ملل در اریتره و سومالی نظارت دارد، بخش عمده محموله های اسلحه به شمال سومالی وارد می شود و بعد به دست ستیزه جویان گروه الشهاب می رسد.

ناظران سازمان ملل می گویند به جای حذف تحریم سلاح که خواسته دولت های آمریکا و سومالی بوده، ترجیح می دهند این تحریم آرام آرام برداشته شود.

به نظر می رسد که یمن در راستای تأمین سلاح برای گروه الشهاب از اهمیت ویژه ای برخوردار باشد و از این روی، به نوعی حافظ منافع ایران در سومالی و برخی نقاط دیگر دنیا تلقی می شود.

در این حال، هیأت کارشناسان ایران در شورای امنیت سازمان ملل که بر شیوه اجرای مفاد معاهدات تحریم علیه رژیم تهران نظارت دارد، مشغول بررسی شواهد ارسال محموله های اسلحه از سوی ایران به آفریقاست. این گروه هنوز در خصوص این تحولات تازه اظهار نظری نکرده، اما یافته های ناظران سازمان ملل حاکی از آن است که سلاح های ساخت ایران و کره شمالی از راه لیبی وارد سومالی شده است.

گفتنی است که آمریکا برای نخستین بار طی بیش از دو دهه، رژیم حاکم بر سومالی را به رسمیت شناخته و به این سبب پیشنهاد برداشته شدن تحریم سلاح علیه آن کشور را طرح کرده است.
XS
SM
MD
LG