لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۴:۵۳

کمک سازمان ملل به سومالی ارسال شد


کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل روز دوشنبه نخستین محموله هوایی شامل ۳۱ تن وسایل سرپناه و امدادی به موگادیشو پایتخت سومالی ارسال کرد. همزمان ایالات متحده آمریکا ۱۰۰ میلیون دلار کمک اضافی به قربانیان خشکسالی و قحطی در منطقه شاخ آفریقا اختصاص می دهد.

در موگادیشو پایتخت سومالی دولت آن کشور به شورشیان عفو عمومی پیشنهاد کرد.

آژانس پناهندگان سازمان ملل UNHCR روز دوشنبه برای نخستین بار طی پنج سال وسایل امدادی به پایتخت کشور جنگ زده سومالی ارسال کرد. بحران نابود کننده خشکسالی و قحطی گسترده سومالی سیل پناهندگان را به آن سوی مرزهای آن کشور سرازیر کرده است.

ورود هواپیماها درست چند روز پس از خروج ستیزه جوهای اسلامی الشباب از پایتخت سومالی صورت گرفت. الشباب در حوزه کنترل خود، کار بیشتر گروه های خارجی امداد را ممنوع کرده بود که شامل بیشتر نواحی قحطی زده می شود.

در همین حال، همسر معاون رییس جمهوری آمریکا از اردوگاه پناهندگان «دداب» در شرق کنیا که هزاران فراری سومالی به آن پناه برده اند بازدید کرد. جیل بایدن در این سفرگفت: «خواسته من این است که در صورت امکان آمریکایی ها دست یاری به سوی این شرایط وخیم دراز کنند.»

تقاضای خانم بایدن همزمان با افزایش کمک های آمریکا به شرق آفریقا صورت می گیرد و سازمان کمک های بین المللی آمریکا هدف این کمک ها را ایجاد تحرک در شاخ آفریقا توصیف می کند.

ننسی لیندبرگ وابسته این سازمان می گوید: «ما از تقویت سیستم هشدار دهنده و پوشش مستمر امنیتی و برنامه های حراست اجتماعی حمایت می کنیم و برای افزایش تولید در زمین های خشک فعالیت می کنیم.»

بیش از ۲۹ هزار کودک زیر پنج سال در ۹۰ روز گذشته تنها در جنوب سومالی جان داده اند.

XS
SM
MD
LG