لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۲:۱۳

سه انفجار پیاپی در سومالی بیش از ۳۳ نفر را کشت؛ الشباب مسئولیت این انفجارها را برعهده گرفت


امنیه محمد عبدی؛ قانونگذاری که در حمله الشباب کشته شد.
امنیه محمد عبدی؛ قانونگذاری که در حمله الشباب کشته شد.

در یک رشته بمب‌گذاری‌‌ در سومالی دستکم ۳۰ نفر کشته شدند. این حملات در شامگاه روز چهارشنبه و تقریبا همزمان صورت گرفت.

دو حمله در شهر بلدوین مرکز استان مرزی هیران صورت گرفت و حمله دیگری در حوالی فرودگاه موگادیشو در پایتخت سومالی به وقوع پیوست.

رئیس پلیس شهرستان بلدوین در سومالی به خبرگزاری فرانسه گفت «اولین حمله توسط یک بمب‌گذار انتحاری صورت گرفت و انفجار دوم خودروی حامل مواد منفجره‌ای بود که در مقابل یک بیمارستان منفجر شد تا تعداد تلفات را بالا ببرند.»

در حمله نخست دو قانون‌گذار محلی از جمله امینه محمد عبدی، و چند نفر از محافظان او کشته شدند. امینه عبدی که از فعالان حقوق زن و مبارزه با فساد در سومالی شناخته می‌شود در گیرودار کارزار انتخاباتی برای انتخاب مجدد در پارلمان بود.

دقایقی بعد نیز یک خودروی بمب گذاری شده در بیرون محوطه بیمارستان مرکزی بلدوین منفجر شد که خسارت‌های بیشتری از جمله به خودروها وارد کرد. مجروحان بمب گذاری اول در حال انتقال به این بیمارستان بودند.

گروه اسلامگرای الشباب مسئولیت این دو حمله دو گانه را برعهده گرفته است.

مقامات می‌گویند هنوز در حال شمار تعداد نهایی تلفات هستند اما تاکنون کشته شدن بیش از ۳۰ نفر تائید شده است.

این درحالی است که وقوع یک انفجار در حمله‌ای جداگانه در نزدیکی فرودگاه موگادیشو، پایتخت سومالی، باعث کشته شدن سه نفر دیگر شد. الشباب مسئولیت این حمله را نیز را بر عهده گرفته است.

گروه ستیزه‌جو و اسلام‌گرای الشباب در تلاش است تا کنترل سومالی را در دست بگیرد و تفسیر سرسختانه خود از قوانین اسلامی را با عنوان شریعت به اجرا بگذارد.

XS
SM
MD
LG