لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۵۲

حملات انتحاری در سومالی: دستکم ۲۰ نفر کشته شدند


ساختمان دولت محلی پس از انفجار دو خودروی حامل بمب
ساختمان دولت محلی پس از انفجار دو خودروی حامل بمب

دستکم ۲۰ نفر در انفجارهای انتحاری در مقابل یک ساختمان دولتی در سومالی کشته شدند.

به گفته مقامات سومالی و همچنین ساکنان شهر گالکایو در بخش مرکزی سومالی، روز یکشنبه ۳۱ مرداد، انفجار دو خودروی حامل بمب در نزدیکی یک ساختمان دولتی دستکم ۲۰ کشته و چند ده مجروح برجای گذاشت. گروه تروریستی الشباب مسؤولیت این حملات را به عهده گرفته است.

به گفته منابع محلی، پس از اولین انفجار، چندین خودرو وزرای محلی داخل ساختمان را از منطقه خارج کردند که بلافاصله پس از آن خودروی دوم منفجر شد. هنوز مشخص نیست که آیا این وزرا هدف این حملات انتحاری بودند یا نه.

یک شاهد این واقعه در مصاحبه با خبرنگار صدای آمریکا در منطقه گفت راننده خودروی دوم زن بوده است. به گفته این شاهد، در میان قربانیان چندین دانشجو و فروشنده بازار نیز بودند اما بیشتر قربانیان نگهبان های ساختمان دولتی بودند.

شهر گالکایو که در ۷۰۰ کیلومتری موگادیشو قرار دارد مرکز منطقه مدق در شمال مرکز سومالی است که به خاطر درگیری های قومی به دو بخش شمال و جنوب تقسیم شده است. بخش شمالی که انفجارهای امروز در آن صورت گرفته تحت کنترل دولت محلی پاتلند است که به صورت نیمه خود مختار اداره می شود.

گمان زده می شود که انفجارهای روز یکشنبه در واکنش به عملیات نظامی نیروهای ویژه سومالی تحت تعلیم آمریکا بوده که در آن چندین شبه نظامی دستگیر شده بودند.

XS
SM
MD
LG