لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۴۰

دولت سومالی خواستار کمک های بیشتر بین المللی شد


با تهدید شورشیان به تصرف کامل موگادیشو، پایتخت سومالی، دولت این کشور خواستار کمک اضطراری بیشتر شد.

درخواست روز دوشنبه در هشتمین روز متوالی درگیری ها و پس از آن اعلام شد که گروه شبه نظامی الشباب عملیاتی را با هدف سرنگونی دولت به راه انداخت.

حمله به کاخ ریاست جمهوری سومالی موجب کشته شدن چهار تن از حافظان صلح اوگاندایی از اتحادیه آفریقا و زخمی شدن دست کم ۸ تن شد.

درگیری در دیگر نقاط شهر نیز شش کشته برجای گذاشته است.

شیخ شریف شیخ احمد، رییس جمهوری سومالی، روز دوشنبه در بیانیه ای خواستار «حمایت فوری بین المللی» شد. او گفت سومالی به تنهایی نمی تواند در مقابل به گفته او «الشباب، متحد شرور القاعده» مقاومت کند.

اتحادیه آفریقا در حال حاضر ۶۰۰۰ سرباز در موگادیشو دارد تا به دولت سومالی کمک کنند و وعده داده است که سربازان بیشتری را به این کشور اعزام کند.

الشباب سعی می کند یک جاده مهم و حیاتی را تصرف کند که منتهی به مواضع مهم دولتی می شود. به گفته شاهدان، الشباب کنترل این جاده را برای مدت کوتاهی در روز شنبه در دست گرفت.

هفته گذشته ایالات متحده، نروژ و پنج نهاد بین المللی از جمله اتحادیه عرب و اتحادیه اروپا با صدور بیانیه ای از دولت موگادیشو حمایت کردند.

دولت پرزیدنت شریف کنترل تنها بخش هایی از موگادیشو را در دست دارد در حالی که الشباب و حزب الاسلام، یک گروه دیگر اسلام گرا کنترل بخش های بیشتری از پایتخت و جنوب سومالی را در دست دارند.

شورشیان قصد دارند با سرنگون ساختن دولت یک دولت اسلامی در سومالی برپا کنند. این گروه ها در حال حاضر قوانین سختی از شریعت اسلامی را در مناطق تحت کنترل خود اعمال کرده اند.

XS
SM
MD
LG