لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۵۴

رهبران جهان درباره آینده سومالی بحث می کنند


رهبران جهان درباره آینده سومالی بحث می کنند
رهبران جهان درباره آینده سومالی بحث می کنند

رهبران ۴۰ کشور جهان روز پنجشنبه در لندن در کنفرانس یک روزه ای جهت کمک به برقراری ثبات در سومالی شرکت کردند.
دیوید کامرون نخست وزیر بریتانیا گفت هدف از برگزاری کنفرانس این نیست که راه حل های بین المللی بر سومالی تحمیل شود، اما یاد آور شد که جهان اگر نتواند به سومالی برای بیرون آمدن از چرخه خشونت، قحطی و فقر کمک کند، ناچار خواهد شد بهای گزافی بپردازد.
هیلاری کلینتون وزیر امور خارجه آمریکا گفت سومالی در مرحله بسیار مهمی قرار دارد ، جهان باید به آن در برقراری یک دولت با ثبات کمک کند، در همین حال به وارد آوردن فشار بر الشباب - گروه افراطی مرتبط به القاعده - ادامه دهد.
کلینتون افزود جامعه بین المللی ماموریت دولت انتقالی ضعیف سومالی را ورای ماه اوت تمدید نخواهد کرد، و گفت زمان آن رسیده است که سومالی یک رهبری دایمی فراگیر داشته باشد.
بان کی مون دبیرکل سازمان ملل متحد گفت پیش از ماه اوت، سومالی به قانون اساسی جدید، یک پارلمان کوچکتر، و برگزاری انتخابات ریاست جمهوری و پارلمانی نیاز دارد.
الشباب در بیانیه ای گفت هرگونه مداخله خارجی در سومالی را رد می کند و با هر تصمیمی که در کنفرانس گرفته شود مقابله خواهد کرد.
سومالی از زمان سقوط آخرین دولت ثابت در ۱۹۹۱، دو دهه جنگ داخلی و فقر را تحمل کرده است. درسال های اخیر در تلاش بوده است با قحطی ویران کننده، و نیز با دزدان دریایی و الشباب، که تهدیدی برای امنیت منطقه دیده می شود، دست و پنجه نرم کند.
ستیزه گران بخش های بزرگی از سومالی را کنترل می کنند اما زمینه را در برابر هجوم های سربازان اتیوپیایی، کنیایی و اتحادیه آفریقا از دست داده اند.
کلینتون گفت آمریکا از سومالیایی هایی که خشونت را محکوم کنند پشتیبانی می کند، اما یاد آور شد واشنگتن با مذاکره با الشبات «بشدت مخالف» است، و برای وضع تحریم هایی علیه تمام کسانی که می خواهند امنیت سومالی را تضعیف کنند یا انتقال سیاسی را بتاخیر بیاندازند کار می کند.
کلینتون همچنین یک کمک انسانی ۶۴ میلیون دلاری آمریکا برای شاخ افریقا را اعلام کرد.

XS
SM
MD
LG