لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۳۰ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۳۱

خروج الشباب از یک شهر عمده در سومالی


خروج الشباب از یک شهر عمده در سومالی
خروج الشباب از یک شهر عمده در سومالی

نیروهای اتیوپی و دولت سومالی شهر مهمی در جنوب غربی سومالی را از تصرف گروه الشباب خارج کرده اند.

شاهدان به سرویس سومالیایی صدای آمریکا می گویند سربازان کنترل بایدوا را روز چهارشنبه، پس از آن که رزمندگان الشباب از آن خارج شدند بدون جنگ بدست گرفتند.

این شهر تا زمانی که الشباب آنرا در سال ۲۰۰۹ ميلادی تصرف کرد، مرکز دولت انتقالی فدرال سومالی بود.

اتیوپی، کنیا و اتحادیه آفريقا همه سربازانی در سومالی دارند و به دولت در نبرد با ستیزه گران کمک می کنند. الشباب، که با القاعده متحد است، از سال ۲۰۰۷ ميلادی در تلاش بوده است دولت را سرنگون سازد و سومالی را به یک حکومت اسلامی تبدیل کند.

در نیویورک روز چهارشنبه شورای امنیت سازمان ملل متحد به اتحادیه آفریقا اجازه داد شمار نیروی خود در سومالی را به ۱۷ هزار و ۷۰۰ نفر افزایش دهد.

نیروی اتحادیه اخیرا الشباب را از موگادیشو، پایتخت، بیرون راند، در حالی که سربازان اتیوپی ستیزه گران را از شهر بلدوین، در مرکز سومالی، اخراج کردند.

الشباب هنوز بخش هایی از مرکز و جنوب سومالی را در کنترل دارد اما بنظر می رسد ضعیف می شود.

سربازان اتیوپی و دولت سومالی روز یکشنبه حرکت بسوی بایدوآ را آغاز کردند، و یک مقام دولت سومالی پیش بینی کرده است که شهر تا هنگام برگزاری نماز جمعه «آزاد خواهد شد.»

تصرف شهر یک روز پیش از برگزاری کنفرانس بین المللی یک روزه ای درباره آینده سومالی در لندن صورت می گیرد. قرار است رییس جمهوری و نخست وزیر سومالی، و نیز هیلاری کلینتون وزیر امور خارجه آمریکا در کنفرانس حضور داشته باشند.

XS
SM
MD
LG