لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۰۱

دولت مرکزی سومالی جلوگیری از رسیدن امدادگران به مناطق قحطی زده را محکوم می کند


دولت مرکزی سومالی جلوگیری از رسیدن امدادگران به مناطق قحطی زده را محکوم می کند
دولت مرکزی سومالی جلوگیری از رسیدن امدادگران به مناطق قحطی زده را محکوم می کند

دولت مرکزی سومالی تصمیم ستیزه جویان مرتبط با القاعده را برای بازداشتن امدادگران بین المللی از کمک باوجود شدت گرفتن قحطی محکوم می کند.

«عبدی ولی محمد علی» نخست وزیر روز شنبه در بیانیه ای گروه الشباب را متهم کرد از خروج ساکنان منطقه زیر کنترل خود برای یافتن غذا جلوگیری می کند. وی از جامعه بین المللی یاری خواست و کمک غذایی و نیز حمایت از نبرد دولت با ستیزه جویان درخواست کرد. اتحادیه آفریقا برای کمک به سومالی در جنگ با شورش الشباب هشت هزار صلحبان فرستاده است.

هفته پیش، سازمان ملل متحد در مناطق باکول و شابل سفلی در جنوب سومالی قحطی اعلام کرد و گفت نزدیک به نیمی از جمعیت کشور به کمک فوری نیاز دارند. روز جمعه، سازمان جهانی بهداشت گفت پنج منطقه دیگر در جنوب سومالی در آستانه قحطی قرار دارند. اما الشباب می گوید اعلام قحطی فقط «تبلیغات» است.

یک سخنگو روز پنجشنبه سازمان ملل متحد را متهم کرد که برای مقاصد سیاسی بحران را بزرگ نشان می دهد. وی گفت الشباب فقط به آژانس های خارجی که در حال حاضر در قرارگاه های آن کار می کنند اجازه خواهد داد کمک ها را افزایش دهند، نه به سازمان هایی ممنوعه. او این سازمان ها را مشخص نساخت.

کانادا روز جمعه گفت کمک انسانی به شرق آفریقا را به ۵۰ میلیون دلار افزایش خواهد داد و ونزوئلا ۵ میلیون دلار اضافی تعهد کرد. هنوز روشن نیست که آیا آژانس های امداد کانادایی و ونزوئلایی از جمله سازمان های ممنوعه هستند یا نه.

در همین حال، آژانس آوارگان سازمان ملل متحد می گوید نرخ مرگ سومالیایی های گرسنه که به اردوگاه های آوارگان در اتیوپی و کنیا می رسند بالا می رود و مهاجرت سومالیایی ها ادامه دارد. گروه های امداد در جستجوی راه هایی هستند که کمک های اساسی را برای نجات مردم و جلوگیری از هجوم سومالیایی ها به اردوگاه های شلوغ در کشورهای همسایه، در داخل کشور تحویل دهند. سازمان ملل متحد تخمین می زند که تاکنون ده ها هزار سومالیایی در اثر بدغذایی مرده اند و هشدار می دهد که برای جلوگیری از گسترش مرگ و میر به افزایش فوری کمک نیاز است.

منطقه شاخ آفریقا بدترین خشکسالی در چندین دهه را تجربه می کند. سازمان ملل متحد گفته است بیش از ۱۱ میلیون نفر نیاز فوری به کمک غذایی دارند.

XS
SM
MD
LG