لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۰ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۰:۲۶

تظاهرات اعتراضی قحطی زدگان در پايتخت سومالی


تظاهرات اعتراضی قحطی زدگان در پايتخت سومالی
تظاهرات اعتراضی قحطی زدگان در پايتخت سومالی

صدها نفر از قحطی زدگان سومالی روز چهارشنبه در اعتراض به شرايط وخيم زندگی خود در موگاديشو دست به تظاهرات زدند.

سوماليايی هايی که در نتيجه بروز شديدترين قحطی دهه های اخير در منطقه شاخ آفريقا، آواره شده اند، روز چهارشنبه در موگاديشو در اعتراض به وضعيت رقت بار اردوگاههای داخل کشور دست به تظاهرات زدند.

تعداد زيادی از زنان، مردان و کودکان اردوگاه سيديکا در اعتراض به نبود ضروريات زندگی از قبيل، سرپناه مناسب، غذا و آب آشاميدنی، به خيابانها ريختند.

حبيبو علمی، يکی از اين معترضان، می گويد: به ما نه غذا می دهند نه آب، ما حتی يک دستشويی اينجا نداريم. ما از جامعه بين المللی می خواهيم به ما کمک کنند، ما اينجا خيلی زجر می کشيم.

سومالی در منطقه شاخه آفريقا، با بيش از ۱۳ ميليون جمعيت در قلب گرسنگی و قحطی، قرار دارد.

هزاران سوماليايی از فرط گرسنگی و با اميد دريافت کمکهای امدادی به موگاديشو، بستر خشونتهای مسلحانه و جنگ داخلی پناه برده اند، اما بسياری ديگر، پای پياده به کنيا و اتيوپی گريخته اند.

اين افراد با اين که حتی شايد کسی را در موگاديشو نداشته باشند، اماپايتخت سومالی را از آن خود می دانند.

در حال حاضر به دليل حضور نيروهای مسلح گروه الشباب در بخشهای زيادی از سومالی، نيروهای امداد تنها به يک ميليون نفر از قحطی زدگان، دسترسی دارند.

با توجه به بحران و منازعات جاری ميان نيروهای فدرال انتقالی تحت حمايت سربازان اتحاديه آفريقا و اسلام گرايان الشباب، گروههای امداد برای کمک و رسيدگی به آوارگان داخلی و خارجی سومالی با وضعيت پيچيده ای، روبرو هستند.

XS
SM
MD
LG