لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۱۸

در حمله الشباب به پایگاه اتحادیه آفریقا ده ها تن کشته شدند


آرشیو
آرشیو

پیکارجویان الشباب روز سه شنبه به یک پایگاه اتحادیه آفریقا در جنوب سومالی هجوم بردند و ده ها تن را کشتند.

به گزارش رویترز، مهاجمان متحد القاعده گفتتد یکی از نیروهای آنها یک خود رو بمب گذاری شده را به پایگاه در جانال، در حدود ۹۰ کیلومتری جنوب موگادیشو کوبید، و سپس مردان مسلح به داخل آن ریختند و ۵۰ صلحبان را کشتند.

حمله حدود یک سال پس از کشته شدن رهبر الشباب در حمله هوایی آمریکا صورت گرفت. الشباب اغلب در مورد موفقیت حملاتش غلو می کند، و مقامات شمار تلفات را زیاد نمی دانند. اما منابع دیپلماتیک در منطقه گفتند انتظار می رود شمار کشته شدگان "بسیار بالا" باشد. دو ساکن محلی نیز مجروح شدند.

هیئت صلحبان اتحادیه آفریقا در بیانیه ای گفت مهاجمان با شلیک گلوله راه خود را به داخل پایگاه باز کردند و با سربازان درگیر شدند. سربازان در آغاز به یک عقب نشینی تاکتیکی دست زدند، اما بعدا کنترل کامل پایگاه را به دست گرفتند. شاهدان به صدای آمریکا گفتند بسیاری از سربازان فرار کردند.

الشباب در کوشش برای سرنگون ساختن دولت سومالی اغلب پایگاه ها و کاروان های اتحادیخه آفریقا و نیز مقامات دولتی را هدف می گیرد. رویترز می گوید حمله روز سه شنبه همچنین نشان می دهد الشباب قادر است از تاکتیک های جنگی چریکی فراتر برود و در نبردهای متعارف تر درگیر شود.

XS
SM
MD
LG