لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۱ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۸:۰۶

کناره گیری سلطانیه از نمایندگی در آژانس انرژی اتمی


علی اصغر سلطانیه نماینده ایران در آژانس بین المللی انرژی اتمی که مقر آن در وین پایتخت اتریش است ماه آینده از مقام خود کناره گیری خواهد کرد.

این اقدام میتواند نشان دیگری باشد که حسن روحانی رئیس جمهوری جدید ایران مایل است روابط تازه ای را در مورد برنامه جنجالی هسته ای ایران با دنیای خارج آغاز کند.

کناره گیری غیرمنتظره علی اصغر سلطانیه در حالی است که حسن روحانی جمعه گذشته علی اکبر صالحی وزیر خارجه پیشین که فردی عملگرا محسوب میشود را به ریاست سازمان انرژی اتمی ایران منصوب کرد. این پست پیش از این در دست یک تندرو بود.

روحانی وعده داده است که روابط ایران را با قدرتهای جهان بهبود دهد تا بلکه رفع تحریمهای سرسختانه بین المللی علیه تهران تسهیل شوند. گرچه غرب به برنامه هسته ای ایران با دیده ظن مینگرد اما ایران همواره ادعا کرده است که این برنامه اهدافی صلح آمیز دارد.

آقای سلطانیه دیپلماتی شصت و چند ساله که غالبا در دیدارهایش علیه غرب سخنوری میکرد مذاکراتش در دوره ای که نمایندگی ایران را در آژانس بعهده داشت به جایی نرسید.

علی اصغر سلطانیه روز چهارشنبه به خبرگزاری رویترز گفت ماموریت وی روز اول سپتامبر پایان میگیرد.

آقای سلطانیه یک فیزیکدان اتمی، گفت وی خوشحال است از اینکه توانسته به کشورش خدمت کند و برای خدمات بیشتر نیز عازم ایران است.
XS
SM
MD
LG